Gość Pasażera: Radosław Włoszek (Kraków)

25 maja 2021 09:16
1 komentarz
Radosław Włoszek, prezes Portu Lotniczego Kraków - Balice podsumowuje ostatni rok w pandemii krakowskiego portu lotniczego.
Reklama
Pasazer.com: To już ponad rok od wybuchu pandemii. Jak przetrwaliście ten, jakże ciężki dla branży lotniczej, rok?

Radosław Włoszek: To był najtrudniejszy rok w całej historii krakowskiego lotniska. Przyszło nam się zmierzyć z problemami których nikt nie przewidział w najczarniejszych scenariuszach. W okresie całkowitego lockdownu notowaliśmy spadki sięgające 100 proc. W tym czasie nie było mowy o zamknięciu lotniska, które jako lotnisko wojskowe służy także obronności Rzeczpospolitej, a także w ramach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ratuje ludzkie życie. Naszym priorytetem zawsze jest zapewnienie komfortu i wysokiego standardu bezpieczeństwa. Infrastruktura terminala została dostosowana do krajowych i międzynarodowych wymogów już od samego początku ogłoszenia pandemii. W czerwcu 2020 nastąpiło przywrócenie najpierw krajowego ruchu pasażerskiego, a następnie ruchu lotniczego w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Wakacje 2020 pokazały, że pasażerowie marzą o lataniu i chcą powrócić do podniebnych podróży. Terminal lotniska ponownie zaczął tętnić życiem, co dało całej drużynie Kraków Airport jeszcze więcej energii do działania. Od kwietnia 2020 roku do końca marca 2021 roku obsłużyliśmy w Kraków Airport ponad milion pasażerów. To 86 proc. pasażerów mniej w stosunku do okresu kwiecień 2019 – marzec 2020.

Pasazer.com: Czy może nam Pan przybliżyć jak wygląda sytuacja finansowa portu? Z jakimi największymi problemami obecnie boryka się lotnisko?

Radosław Włoszek: Pogarszająca się koniunktura w związku ze spadkiem liczby pasażerów spowodowała, że stanęliśmy w obliczu trudnych, ale koniecznych decyzji. Zostały podjęte strategiczne decyzje dotyczące minimalizacji kosztów. Podjęte kroki nie mogły zakłócić przebiegu wysokiego poziomu świadczenia usług dla pasażerów oraz ich bezpieczeństwa.


Pasazer.com: Jak Pan przypuszcza, kiedy statystyki w Balicach wrócą do tych z 2019 roku?

Radosław Włoszek: Dzisiaj niesłychanie trudno jest prognozować co będzie się ostatecznie działo „po pandemii”, jak trwałe i głębokie będzie zachwianie koniunktury w branży. Nie wiemy czy powrócą tak popularne w Krakowie podróże city break, co z turystyką pielgrzymkową i biznesową. Na ile uszczuplenie domowych budżetów wpłynie na decyzje podróżujących. Niezależne badania organizacji lotniczych takich jak IATA czy ACI potwierdzają, że pasażerowie po uspokojeniu sytuacji związanej z pandemią, będą chcieli korzystać z podróży lotniczych. Jak dowodzi opublikowany raport European Travel Commission (ETC): Polska ma jeden z najwyższych wskaźników osób, które chciałyby odbyć podróż lotniczą w najbliższych miesiącach. Chcemy wraz z całą branżą lotniczą jak najszybciej powrócić do statystyk z 2019 roku.

Pasazer.com: Jakie są prognozy odnośnie tego jak będzie wyglądał tegoroczny sezon letni na krakowskim lotnisku?

Radosław Włoszek: Wspólnie z liniami lotniczymi przygotowaliśmy bogatą ofertę na kolejny letni sezon, która uwzględnia również wszystkie okoliczności związane z pandemią. Oferta pozwala zarówno na podróż lotniczą w ulubione zakątki Europy czy świata, ale również na powrót turystów do Krakowa i do Małopolski. W siatce połączeń Lato 2021 w ofercie Wizz Aira i Ryanaira znalazło się wiele słonecznych kierunków, które kuszą słońcem i ciepłym morzem: Korfu, Santorini, Split to tylko niektóre kierunki. Polskie Linie Lotnicze LOT także ogłosiły nowości w siatce połączeń Kraków Airport na sezon Lato 2021. Pasażerowie będą mogli udać się w podróż do Tirany, Dubrownika, na Rodos i Korfu.

Pasazer.com: Spodziewa się Pan, że tegoroczny ruch w okresie letnim będzie na podobnym, niższym czy wyższym poziomie co w 2020 roku?

Radosław Włoszek: Mamy nadzieję, że ruch pasażerski wróci ze zdwojoną siłą i będzie większy niż w wakacje 2020. Wszystko zależeć będzie od sytuacji pandemicznej na świecie i w Polsce. Narodowa akcja szczepień trwa, my cały czas pozostajemy w kontakcie z przewoźnikami, analizujemy sytuacje sanitarną w poszczególnych państwach i na bieżąco informujemy pasażerów o obowiązujących zasadach.

Pasazer.com: Wśród pasażerów będzie coraz więcej osób zaszczepionych. Czy osoby te mają specjalne przywileje na lotnisku?

Radosław Włoszek: Jednym z najważniejszych aspektów jest jak najszybsze ujednolicenie zasad na poziomie międzynarodowym, tak by podróżowanie było łatwiejsze. Komisja Europejska przygotowuje ważny projekt związany z dokumentem, który niektórzy określają jako tzn. certyfikat czy paszport covidowy. Wszyscy mamy nadzieję, że wypracowanie wspólnych zasad ułatwi podróżowanie choć będzie ono inne niż kilka lat temu. Na bardzo długo pozostaną z nami pewne obostrzenia jak mierzenie temperatury na lotnisku, noszenie maseczek, częsta dezynfekcja rąk, a także utrzymywania dystansu.

Pasazer.com: Czy na lotnisku działa normalnie cała strefa handlowa, w tym gastronomia? Często otrzymujemy pytania od pasażerów czy na lotnisku można przed lotem coś zjeść.

Radosław Włoszek: Działalność strefy handlowej przez cały czas trwania pandemii uzależniona jest od wszystkich wytycznych służb sanitarnych i państwowych. Obecnie otwarte są sklepy w strefie ogólnej terminala i strefie zastrzeżonej. Punkty gastronomiczne działają w systemie wydawania jedzenia i picia na wynos. Pasażerowie, również Ci podróżujący do strefy Non-Schengen mogą skorzystać także z salonu Business Lounge Schengen, Działa usługa VIP, tutaj także jedzenie podawana jest tylko na wynos zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.

Pasazer.com: Jak oceniacie ostatnie kilka tygodni funkcjonowania punktów testowych?

Radosław Włoszek: Sytuacja związana z trwającą pandemią COVID-19 stale wymaga od pracowników Kraków Airport na bieżąco reagowania na potrzeby pasażerów. Testowanie coraz większej liczby osób na krakowskim lotnisku ma zagwarantować, że pasażer może bezpiecznie i swobodnie podróżować. W Kraków Airport 24/ h na dobę działa punkt wymazowy usług diagnostycznych, które oferują możliwość wykonywania testów wymaganych w różnych krajach. Są to testy antygenowe, a także testy RT-PCR oraz RT-LAMP. Wszystkie chętne osoby mogą skorzystać z usług dwóch podmiotów współpracujących przy tym projekcie z krakowskim lotniskiem..

Pasazer.com: I na koniec przewrotne pytanie: czy dostrzega Pan jakieś pozytywne aspekty dla portu, które są konsekwencją koronawirusa.

Radosław Włoszek: Trudno o pandemii mówić w pozytywnych aspektach. Na pewno nauczyliśmy się, że najważniejsza jest ścisła współpraca i walka o jeden cel: przywrócenie zaufania do latania. Dziękuję całej drużynie Kraków Airport za wytrwałą pracę i wyrzeczenia. Podziękowania kieruję także do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Straży Granicznej, Urzędu Celnego, agentów handlingowych oraz linii lotniczych, organizacji lotniczych takim jak: ULC czy ACI. Niezwykle ważne w tym trudnym czasie jest zaangażowanie całej branży lotniczej i turystycznej w poszukiwanie dróg wyjścia z kryzysu. Dziękuje za wsparcie władzom lokalnym, działania podejmowane przez Zarząd Małopolski oraz Małopolską Organizację Turystyczną stanowią ważny element powrotu do „nowej” rzeczywistości i minimalizacji skutków przestoju. Odbudowa siatki połączeń po koronawirusie będzie wpływać na odbudowę potencjału turystycznego Krakowa i Małopolski. Lotnisko każdego dnia i w każdym momencie potwierdza, że jest oknem na świat, nie tylko biznesu i gospodarki, ale także obronności naszego państwa. W chwilach trudnych najważniejsze by działać razem.

Ostatnie komentarze

franek 2021-05-25 13:03   
franek - Profil franek
Szkoda, że nie padły pytania o rozbudowę portu, szczegolnie pas startowyi bardzo też drażliwy ILS
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy