Niemcy: Nowe zasady przekraczania granicy dla Polaków

19 maja 2021 08:48
Republika Federalna Niemiec wprowadziła mniej surowe obostrzenia dla osób wjeżdżających do Niemiec z Polski. Nasz kraj nie jest już uznawany za region o wysokim ryzyku związanym z zakażeniem koronawirusem.
Reklama
Od wtorku (18.05) zmieniły się zasady wjazdu z Polski do Niemiec podyktowane obostrzeniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się COVID-19.

9 maja br. Polska została wykreślona przez niemiecki Instytutu im. Roberta Kocha z listy krajów uznawanych za region o wysokim ryzyku związanym z zakażeniem koronawirusem. 13 maja wydano natomiast rozporządzenie niemieckiego Ministerstwa Zdrowia, określające nowe, łagodniejsze warunki dotyczące obostrzeń dla przyjeżdżających do RFN z terenu Polski. Jak zwracało uwagę Deutsche Welle, trzeba było uważać jednak na „pułapkę prawną”, ponieważ, jak zdecydował niemiecki rząd, „osoba, która jeszcze 8 maja była w Polsce, a wjeżdża do Niemiec w ciągu kolejnych 10 dni [a więc do 18 maja] powinna stosować się do surowszych zasad obowiązujących przy wjeździe z obszaru wysokiego ryzyka”.


Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, nadal konieczne jest zarejestrowanie swojej podróży do Niemiec i odbycie 10-dniowej kwarantanny – nie jest już jednak konieczne posiadanie negatywnego testu na koronawirusa przy przekraczaniu granicy. Od teraz Polacy mogą go zrobić w ciągu 48 godzin od wjazdu do Niemiec. Co najważniejsze, z testów i kwarantanny zwolnione są osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy i osoby już posiadające negatywny wynik testu.

Kwarantanna i testowanie nie dotyczy także dzieci do szóstego roku życia. Z kolei zaświadczenie o przebyciu zakażenia koronawirusem musi opierać się o test PCR z wynikiem pozytywnym, przeprowadzony w okresie od 6 miesięcy do 28 dni temu. Według nowych przepisów osoba w pełni zaszczepiona to taka, która przynajmniej 14 dni wcześniej otrzymała dwie dawki preparatu, a w przypadku szczepionki Johnson & Johnson jedną dawkę. Podana szczepionka musi być dopuszczona przez niemiecki Instytut im. Paula Ehrlicha – warunek ten obecnie spełniają preparaty firm Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson&Johnson.

Najnowsze rozporządzenie wprowadziło ujednolicenie zasad we wszystkich krajach związkowych, jednak wciąż mają one prawo ustanawiać dodatkowe grupy zwolnione z kwarantanny i konieczności posiadanie negatywnego wyniku testu.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy