Air France: Pierwszy daleki lot na biopaliwie
Francuski przewoźnik wykonał pierwszy dalekodystansowy lot samolotem napędzanym paliwem pochodzącym ze zrównoważonych źródeł. Było to jednocześnie pierwsze biopaliwo wyprodukowane całkowicie we Francji.
We wtorek (18.05) o godz. 15:40 lot AF342 z Paryża do Montrealu wystartował z terminalu 2E lotniska Charlesa de Gaulle'a – zbiorniki wykonującego ten rejs samolotu Airbus A350-900 (F-HTYI) po raz pierwszy zostały napełnione ekologicznym paliwem lotniczym produkowanym we francuskich fabrykach Total.
Pierwszy w historii długodystansowy rejs napędzany zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF, Sustainable Aviation Fuel) był wynikiem współpracy Air France-KLM, Total, Groupe ADP i Airbusa. Jest to wyraz wspólnych ambicji, aby zdekarbonizować transport lotniczy i rozwinąć łańcuch dostaw biopaliw we Francji – piszą przedstawiciele współpracujących przy projekcie przedsiębiorstw.
Biopaliwo użyte podczas lotu do Kanady zostało wyprodukowane z odpadów i zużytego oleju spożywczego przez Total w biorafinerii La Mède w południowej Francji. Niewątpliwą zaletą biopaliw jest brak konieczności przeprowadzania żadnych modyfikacji infrastruktury, magazynowania, dystrybucji, samolotów ani silników. Pierwsze całkowicie francuskie biopaliwo otrzymało certyfikat ISCC-EU od niezależnej organizacji International Sustainability & Carbon Certification System, która gwarantuje wysoką jakość produkcji biokomponentów. Mieszanka 16 proc. zastosowana podczas lotu do Montrealu pozwoliła uniknąć emisji ok. 20 ton dwutlenku węgla.
Współpraca Air France-KLM, Total, Groupe ADP i Airbusa jest jednak częściowo podyktowana także względammi prawnymi – francuskie ustawodawstwo wymaga, aby wszystkie loty rozpoczynające się we Francji korzystały z co najmniej 1 proc. SAF już do końca 2022 r., co wyprzedza ambicje Unii Europejskiej, wprowadzone w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, zakładające użycie 2 proc. SAF do 2025 r. i 5% do 2030 r.
Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, szacuje się że A350-900 zużył w drodze do Montrealu o 25 proc. mniej paliwa niż maszyny takiej samej wielkości poprzednich generacji. Co więcej, Airbus był obsługiwany przez pierwszy całkowicie elektryczny pojazd do tankowania, opracowany przez firmę Total.
Grupa Air France-KLM jest pionierem w kwestii wprowadzania zrównoważonego biopaliwa – KLM wykonał swój pierwszy lot napędzany SAF już w 2009 r. Od 2014 do 2016 r. Air France zrealizował 78 lotów przy zastosowaniu 10 proc. mieszanki SAF. Przewoźnik ten prowadzi także testy mające w nadchodzących dziesięcioleciach pozwolić na loty pasażerskie napędzane w 100 proc. biopaliwem.
Fot.: Air France, Total