Air France: Pierwszy daleki lot na biopaliwie
Francuski przewoźnik wykonał pierwszy dalekodystansowy lot samolotem napędzanym paliwem pochodzącym ze zrównoważonych źródeł. Było to jednocześnie pierwsze biopaliwo wyprodukowane całkowicie we Francji.
Reklama
We wtorek (18.05) o godz. 15:40 lot AF342 z Paryża do Montrealu wystartował z terminalu 2E lotniska Charlesa de Gaulle'a – zbiorniki wykonującego ten rejs samolotu Airbus A350-900 (F-HTYI) po raz pierwszy zostały napełnione ekologicznym paliwem lotniczym produkowanym we francuskich fabrykach Total.



Pierwszy w historii długodystansowy rejs napędzany zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF, Sustainable Aviation Fuel) był wynikiem współpracy Air France-KLM, Total, Groupe ADP i Airbusa. Jest to wyraz wspólnych ambicji, aby zdekarbonizować transport lotniczy i rozwinąć łańcuch dostaw biopaliw we Francji – piszą przedstawiciele współpracujących przy projekcie przedsiębiorstw.
Biopaliwo użyte podczas lotu do Kanady zostało wyprodukowane z odpadów i zużytego oleju spożywczego przez Total w biorafinerii La Mède w południowej Francji. Niewątpliwą zaletą biopaliw jest brak konieczności przeprowadzania żadnych modyfikacji infrastruktury, magazynowania, dystrybucji, samolotów ani silników. Pierwsze całkowicie francuskie biopaliwo otrzymało certyfikat ISCC-EU od niezależnej organizacji International Sustainability & Carbon Certification System, która gwarantuje wysoką jakość produkcji biokomponentów. Mieszanka 16 proc. zastosowana podczas lotu do Montrealu pozwoliła uniknąć emisji ok. 20 ton dwutlenku węgla.
Współpraca Air France-KLM, Total, Groupe ADP i Airbusa jest jednak częściowo podyktowana także względammi prawnymi – francuskie ustawodawstwo wymaga, aby wszystkie loty rozpoczynające się we Francji korzystały z co najmniej 1 proc. SAF już do końca 2022 r., co wyprzedza ambicje Unii Europejskiej, wprowadzone w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, zakładające użycie 2 proc. SAF do 2025 r. i 5% do 2030 r.

Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, szacuje się że A350-900 zużył w drodze do Montrealu o 25 proc. mniej paliwa niż maszyny takiej samej wielkości poprzednich generacji. Co więcej, Airbus był obsługiwany przez pierwszy całkowicie elektryczny pojazd do tankowania, opracowany przez firmę Total.
Grupa Air France-KLM jest pionierem w kwestii wprowadzania zrównoważonego biopaliwa – KLM wykonał swój pierwszy lot napędzany SAF już w 2009 r. Od 2014 do 2016 r. Air France zrealizował 78 lotów przy zastosowaniu 10 proc. mieszanki SAF. Przewoźnik ten prowadzi także testy mające w nadchodzących dziesięcioleciach pozwolić na loty pasażerskie napędzane w 100 proc. biopaliwem.
Fot.: Air France, Total