Islandzki PLAY coraz bliżej startu

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
12 maja 2021 09:45
Nowy islandzki tani przewoźnik miał ruszyć już w zeszłym roku, co nie udało się ze względu na pandemię COVID-19. Dzisiaj zarządzający PLAY przekonują, że ich projekt ma wszystko, aby osiągnąć sukces.
Reklama

Do końca tego miesiąca nowy islandzki przewoźnik PLAY przejmie od leasingodawcy maszynę Airbus A321neo. Linia nie otrzymała jeszcze europejskiego Certyfikatu Przewoźnika Lotniczego (AOC), choć wkrótce chce rozpocząć sprzedaż biletów na pierwsze europejskie trasy.

A321neo będzie pierwszym z trzech samolotów, które linia miała odebrać już w zeszłym roku. Pozostałe dwie maszyny mają zostać dostarczone w lipcu tego roku. Airbusy w konfiguracji PLAY zabiorą na pokład ok. 200 pasażerów. Już w styczniu przewoźnik chciałby latać także do Stanów Zjednoczonych, co wymagałoby zakontraktowania dodatkowych maszyn.

Linia lotnicza ciężko pracuje, aby zabezpieczyć umowy leasingu na dodatkowe samoloty. Mogę także potwierdzić, że ​​PLAY zapewnił sobie korzystne długoterminowe umowy leasingu trzech samolotów. [...] Liczba pasażerów przewożonych w pierwszym roku nie jest istotna – ważne, aby nie stać się ofiarą zbyt szybkiego wzrostu. Nasza silna pozycja finansowa umożliwia właściwe i celowe postępowanie – powiedział Birgir Jónsson, dyrektor generalny PLAY.


W kwietniu tego roku spółce udało się pozyskać 40 mln dolarów kapitału – w nową linię lotniczą zainwestowały islandzkie przedsiębiorstwa, fundusze emerytalne oraz prywatni inwestorzy.

PLAY zostało założone latem 2019 r. przez dwóch byłych menedżerów islandzkiej taniej linii lotniczej Wow Air, wraz z irlandzkim funduszem inwestycyjnym Avianta Capital, który objął 75 proc. udziałów. Przewoźnik początkowo chciał rozpocząć działalność w maju zeszłego roku i latać na sześciu europejskich kierunkach – do Alicante, Berlina, Kopenhagi, Londynu, Paryża na Teneryfę. Już w lecie 2020 r. linia chciała latać także do Stanów Zjednoczonych, jednak plany musiały zostać zawieszone z powodu pandemii COVID-19.

Fot.: PLAY
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama