LOT redukuje flotę

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
11 maja 2021 09:00
6 komentarzy
Ograniczenie liczby samolotów w posiadaniu LOT-u staje się faktem. Marzenia awansu do wyższej ligi przewoźników europejskich trzeba odłożyć na przyszłość.
Reklama

Jak dowiedział się nieoficjalnie Pasazer.com LOT zamierza poważnie ograniczyć swoją flotę. Pod koniec 2022 r. zostaną wycofane wszystkie bombardiery Dash Q400, tj. 12 maszyn. Pierwotnie te samoloty, wykorzystywane głównie na trasach krajowych, miały opuścić flotę narodowego przewoźnika do końca 2023 r., jednak pandemia przyspieszyła pożegnanie LOT-u z tymi maszynami. Skrócenie okresu dzierżawy najmniejszych statków powietrznych w posiadaniu LOT-u było częścią osiągnięć zarządu w negocjacjach z firmami leasingowymi, podjętych po wybuchu koronakryzysu. Teraz dowiadujemy się, że popularne dashe nie zostaną zastąpione przez nowe samoloty.


Nie jest też pewne czy LOT odbierze 10 boeingów B737 MAX. Te samoloty, zamówione na długo przed pandemią, nie zostały dostarczone przez amerykańskiego producenta z uwagi na prawie dwuletnie ich uziemienie, po tragicznych wypadkach w październiku 2018 r. i marcu 2019 r. Z powodu znacznego opóźnienia dostawy MAX-ów przedstawiciele LOT-u twierdzą, że firma jest zwolniona z obowiązku ich odebrania.

Nie wiadomo również, co stanie się z dwoma boeingami B787 Dreamliner, które są obecnie zaparkowane w Victorville w Kalifornii na pustyni Mojave. Te dwie maszyny są już pomalowane w barwy LOT-u i noszą polskie oznaczenia. Zarząd narodowego przewoźnika twierdzi jednak, że nie ma obowiązku odebrania tych samolotów, choć nie wyklucza, że oba dreamlinery mogą zasilić flotę polskiej linii. Istnieje jednak też inny scenariusz, w którym kontrakt na pozyskanie obu szerokokadłubowców zostanie unieważniony.

Cisza panuje też w kwestii embraerów, które miały zostać pozyskane od brazylijskiego przewoźnika Azul. Przypomnijmy, że LOT zakontraktował na początku 2020 r. 18 samolotów E195 i złożył opcję na dodatkowe 14 sztuk tego samego regionalnego odrzutowca. Żadna z tych maszyn nie przyleciała do Polski, a umowa z Brazylijczykami pozostaje w zawieszeniu.

Obecnie LOT posiada 75 samolotów, nie licząc trzech, nielatających embraerów E145. Jeśli nie nastąpią istotne zmiany to pod koniec 2022 r. flota narodowego przewoźnika będzie, w najlepszym razie liczyć, tylko 65 samolotów, czyli o dziesięć mniej niż dzisiaj. Przed pandemiczne plany były zupełnie inne. Gdyby bombardiery zostały zastąpione, MAX-y odebrane, a umowa z Azulem w pełni zrealizowana, to LOT pod koniec przyszłego roku dysponowałby flotą 131 samolotów.


Trudno obwiniać kogokolwiek o brak realizacji założeń sprzętowych, bo pandemia zmusiła, znacznie silniejsze od LOT-u linie, do poważnych i szybkich redukcji liczebności floty. Nie można jednak z tej sytuacji nie wyciągać wniosków. Jest oczywiste, że strategię szybkiej i agresywnej ekspansji narodowego przewoźnika trzeba odłożyć na półkę. Próba wykonania tygrysiego skoku nie powiodła się i choć fiasko zostało spowodowane przez czynnik zewnętrzny, niezależny od szefostwa LOT-u, to fakty pozostają niewzruszone. Polski przewoźnik musi szukać innej, mniej ryzykownej ścieżki rozwoju.

Fot.: Materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
pozpiotr 2021-05-11 14:30   
pozpiotr - Profil pozpiotr
Płakać po dashach nie będę. Może i są ekonomiczniejsze, ale do komfortu embraerków im daleko.
Kelo 2021-05-11 11:15   
Kelo - Profil Kelo
Hubu w WAW już nie ma drugi rok, więc nie trzeba zasilać, LOT się przerobił w linie czarterowa. Żadnych oficjalnych info dnośnie przyszłości bazy w Budapeszcie nie widziałem, póki co trasy do USA/Koreii są dostępne
wojtek 2021-05-11 10:54   
wojtek - Profil wojtek
Taaa, tym bardziej, że 95% ( jak nie więcej) ludzi nie rozróżnia samolotów, cała masa nie potrafi też po locie wskazać czym dopiero co leciała ani jaką linią...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama