Pragusa.One startuje z Dubrownika za ocean

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
04 maja 2021 09:30
Nowy przewoźnik aspirujący do półki premium, już w czerwcu poleci na dwóch trasach do Stanów Zjednoczonych. Rejsy obsłużyć mają maszyny wyleasingowane wraz z załogą.
Reklama

Nowy długodystansowy przewoźnik klasy premium, Pragusa.One, ogłosił plany rozpoczęcia sezonowych lotów z Dubrownika na lotnisko Newark–Liberty oraz do Los Angeles–International.

Loty do Nowego Jorku rozpoczną się 21 czerwca 2021 r. i będą odbywać się w każdy poniedziałek, środę i sobotę samolotem Airbus A330-200. Rejsy do Kalifornii wystartują dzień póżniej, 22 czerwca, i będą obsługiwane także trzy razy w tygodniu, we wtorki, czwartki i niedziele, maszyną Airbus A340, która podobnie jak A330-200, będzie leasingowana w formule wet-lease, wraz z załogą.

Ciężko pracowaliśmy od lata 2020 r., aby stworzyć tę wyjątkową ofertę dla zapalonych podróżników, którzy są gotowi latać za granicę. Operacje lotnicze typu point-to-point w standardzie premium na pokładzie są kluczowymi czynnikami sukcesu w przyszłości. Rynek amerykański jest dla Pragusa.One jednym z najważniejszych rynków – powiedział Krešimir Budinski, dyrektor zarządzający Pragusa.One.

Pragusa.One Limited to brytyjska spółka z siedzibą w Londynie, która w sierpniu 2020 r. założyła biuro podróży, obecnie sprzedające już siedmio- i czternastodniowe wycieczki i pakiety turystyczne w Dubrowniku, dla turystów ze Stanów Zjednoczonych. Formalnie Pragusa nie jest jeszcze linią lotniczą, lecz wkrótce ma się to zmienić.


Zaczynamy jako biuro podróży, ale w ciągu najbliższych trzech lat zostaniemy linią lotniczą, ponieważ zdobycie AOC [europejskiego Certyfikatu Przewoźnika Lotniczego – przyp. red.], o który będziemy ubiegać się w Chorwacji, zajmie trochę czasu, mniej więcej od dziesięciu do dwunastu miesięcy. Do tego czasu będziemy współpracować z naszym partnerem na zasadach pełnego czarteru, a do 2024 roku zmienimy leasing z załogą na leasing bez załogi – dodał Budinski.

Firma prowadzi już rozmowy z Airbusem w sprawie zamówienia czterech maszyn A350-900, po dwa dla każdej z planowanych baz, z których każdy miałby być wyposażony w 251 miejsc o standardzie klasy ekonomicznej premium. Ich dostawy miałyby nastąpić nie później niż w 2024 r.

Powstanie Pragusa.One ogłoszono po raz pierwszy w marcu 2021 r., kiedy spółka podzieliła się planami stworzenia dwóch baz operacyjnych – w porcie lotniczym im. Václava Havla w Pradze oraz w chorwackim Dubrowniku, skąd w przyszłości mają być obsługiwane bezpośrednie połączenia do Newark–Liberty, Tokio–Narita, Pekinu–Capital, Los Angeles–International, Singapuru–Changi, Johannesburga, Chengdu oraz Kuala Lumpur.

Fot.: Pragusa.One
Reklama
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama