Lotniska europejskie po pierwszym kwartale 2021 r.

30 kwietnia 2021 09:00
Pierwsze trzy miesiące br. zakończyły pandemiczny rok w europejskich portach lotniczych. Ostatni kwartał tego okresu był bardzo słaby, choć na lotniskach we wschodniej części Starego Kontynentu spadki nie były już tak dramatyczne.
Reklama
Marzec 2021 r. na czołowych europejskich portach lotniczych był lepszy od lutego br. Nie jest to jednak niespodzianka tylko prawidłowość wynikająca z historycznej sezonowości ruchu pasażerskiego w Europie. Natomiast pierwszy kwartał 2021 r. był lepszy tylko od drugiego kwartału 2020 r., a więc najgorszych trzech miesięcy w powojennej historii lotnictwo cywilnego.


Zapaść pierwszego kwartału br. najlepiej ilustruje Wykres 1, który stanowi zestawienie obsłużonych pasażerów w latach 2018-2021 w podziale na miesiące. Dane pochodzą z 10 następujących lotnisk: Amsterdam, Barcelona, Frankfurt, Londyn Heathrow, Madryt, Monachium, Moskwa Szeremietiewo, Paryż Charles De Gaulle, Stambuł IGA oraz Okęcie.

Wykres 1

Po pierwszym kwartale br. ranking największych pasażerskich portów lotniczych w Europie jest nadal mocno przechylony na Wschód. Na 10 największych lotnisk pasażerskich, aż 5 znajduje się w Federacji Rosyjskiej. Nowym portem na tej prestiżowej liście jest, zajmujące ostatnie miejsce, Soczi. Z kolei Domodiedowo znów jest lotniskiem numer 1 aglomeracji moskiewskiej. W pierwszym kwartale 2021 r. tylko 9 portów przekroczyło 2 mln obsłużonych pasażerów, choć w takim samym okresie 2019 r. największe z nich gościły ponad 15 mln podróżnych. Ranking ciągle otwiera niezagrożone, największe lotnisko Turcji.


Spośród lotnisk objętych zestawieniem w marcu br. najlepiej radził sobie Stambuł IGA i Moskwa Szeremietiewo. Co wskazuje Wykres 2. Po raz kolejny Lotnisko Chopina wyprzedziło Monachium. Warto też zwrócić uwagę, że port w Kaliningradzie, w tym samym miesiącu, obsłużył 215 tys. pasażerów, więc obecnie gra w tej samej lidze, co porty w stolicach Polski i Bawarii.

Wykres 2


Jeszcze lepiej względnie dobre wyniki Stambułu i Moskwy widać na Wykresie 3 pokazującym dynamikę ruchu w omawianych portach. Europejskie lotnisko Stambułu straciło tylko 6,4 proc. w stosunku do marca ub.r. Moskwa z kolei zaliczyła spadek o niespełna 25 proc. Daleko za plecami tych dwóch liderów uplasowały się Madryt, Warszawa i Frankfurt. Po dnie nadal szoruje Monachium i Londyn, a Paryż, Barcelona i Amsterdam muszą zadowolić się mianem średniaków.

Wykres 3

Wysoka pozycja Lotniska Chopina musi cieszyć, bo daje nadzieję na nadchodzące miesiące. Niestety kwiecień może okazać się gorszy z uwagi, że w tym czasie przez nasz kraj przetoczyła się trzecia, najwyższa fala pandemii. Więcej nadziei linie i porty lotnicze wiążą z majem i następującymi po nim miesiącami wakacyjnymi. Można chyba zaryzykować twierdzenie, że gorzej już nie będzie i za chwilę powinniśmy zobaczyć światełko w tunelu.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy