Parlament Europejski poparł paszporty szczepionkowe

29 kwietnia 2021 11:01
W Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie dotyczące tak zwanego „paszportu szczepionkowego”. Europosłowie w zdecydowanej większości poparli projekt.
Reklama
Dziś (29.04) rano ogłoszono wyniki wczorajszego głosowania w sprawie certyfikatów szczepionkowego. Posłowie przegłosowali większością 540 głosów propozycję dotyczącą utworzenia dokumentu, który pozwoli na swobodne przemieszczanie się w dobie pandemii koronawirusa. 119 europosłów oddało głosy przeciwne, a 31 się wstrzymało.



Dokument ułatwiający podróże wewnątrz Unii Europejskiej będzie wydawany w formie elektronicznej lub papierowej. Otrzyma go osoba, która została w pełni zaszczepiona przeciw koronawirusowi (zalecaną przez producenta liczbą dawek określonej szczepionki), wykonała test na koronawirusa z wynikiem negatywnym lub przeszła zakażenie. Certyfikat wydawany będzie osobom zaszczepionym wyłącznie szczepionkami zatwierdzonymi przez EMA (Europejską Agencję Leków), jednak państwa członkowskie indywidualnie będą mogły decydować o akceptowaniu zaświadczeń o szczepieniu innymi preparatami.

- Musimy wprowadzić w życie certyfikat EU COVID-19, aby przywrócić zaufanie ludzi do Schengen, podczas gdy my kontynuujemy walkę z pandemią. Państwa członkowskie muszą w bezpieczny sposób skoordynować swoje działania i zapewnić swobodny przepływ obywateli na terenie UE. Szczepionki i testy muszą być dostępne i bezpłatne dla wszystkich obywateli. Państwa członkowskie nie powinny wprowadzać dalszych ograniczeń po wejściu w życie certyfikatu - powiedział Juan Fernando Lopez Aguilar, przewodniczący Komisji Wolności Obywatelskich.

Komisja Europejska zaproponowała, aby dokument nazywał się „cyfrowym zielonym certyfikatem”. Parlament Europejski opowiedział się jednak za nazwą „unijny certyfikat COVID-19”.



Certyfikat zdrowotny ma zapewnić możliwość przemieszczania się bez żadnych dodatkowych obostrzeń pomiędzy krajami UE. Jednocześnie europosłowie są zdania, że osoby niezaszczepione powinny mieć dostęp do powszechnych, bezpłatnych testów na COVID-19.

Europosłowie są zdania, że opisywane dokumenty powinny obowiązywać nie dłużej niż 12 miesięcy. Po tym czasie moglibyśmy zatem liczyć na powrót zupełnie swobodnego podróżowania. Teraz Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej powinni zacząć negocjacje dotyczące szczegółów dokumentu. Obie strony chcą, aby dokument zaczął obowiązywać jeszcze w czerwcu, przez szczytem sezonu letniego.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy