Opinie: Czy PPL traktuje lotnisko w Modlinie jak inwestor branżowy?

Marek Serafin - Profil Marek Serafin
28 kwietnia 2021 08:57
1 komentarz
Niedawno PPL przekazał mediom bardzo zdawkowe wyjaśnienie, dlaczego nie zgadza się na francuskiego inwestora w Modlinie – firmę Egis.
Reklama

Stwierdził, że jeden inwestor branżowy wystarczy i że nie planuje de-inwestycji w polskich portach lotniczych. Tak jak w bardzo wielu innych przypadkach uzyskaliśmy wyjaśnienie, które niczego nie wyjaśnia. Zamiast polemiki - jedno pytanie. Czy PPL zachowuje się, w przypadku lotniska w Modlinie, tak jak powinien zachowywać się inwestor branżowy? Taki, który nie ma słabo ukrytego planu ignorującego interesy tego portu. Przecież PPL blokuje nawet te działania finansowe, którego nic by nie kosztowały, a są konieczne dla normalnego funkcjonowania portu w najbliższych kwartałach.

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt sprawy prawie wcale nie podnoszony. Francuska oferta zadaje kłam powtarzanej przez lata tezie, że Modlin to finansowa katastrofa. Że nie ma szans na spłaty obecnych i przyszłych kredytów. A główny powód to całkowite finansowe uzależnienie od Ryanaira, który będzie traktował port jak swój bez końca i będzie go bezlitośnie wykorzystywał. Jak widzimy Francuzi mają inne zdanie i to w okresie zapaści rynkowej. Opisane opinie były wygłaszane przed rokiem 2020. Powtarzali je nie tylko politycy. Były jednym z głównych powodów, dla których PPL i ARUP uznały, że zupełnie nowe lotnisko w Radomiu to znacznie lepszy pomysł niż inwestowanie w Modlin.

Warto chyba też pokusić się o jeszcze jedną obserwację. Renomowane firmy konsultingowe, które wydały opinie w bardzo społecznie ważnych i kontrowersyjnych sprawach powinny mieć odwagę i przyzwoitość, aby po kilku latach udzielić dodatkowych wyjaśnień, na podstawie wiedzy nabytej już ex post. W przypadku opinii zamawianych przez spółki Skarbu Państwa mamy prawo tego oczekiwać, gdyż tak naprawdę to my za nie zapłaciliśmy i w bardzo wielu przypadkach to my będziemy ponosili skutki błędów. Tak jest niewątpliwie przy dylemacie Modlin czy Radom. Niestety praktyka jest inna. Znamy wiele innych przypadków, gdy firmy konsultingowe wydawały twarde opinie, które realia rynkowe, biznesowe i społeczne właściwie skompromitowały. Wystarczy przypomnieć lotnisko Gdynia i bardzo pozytywną opinię renomowanej firmy konsultingowej.
Reklama
Tagi
modlin ppl egis

Ostatnie komentarze

lyngbyvej 2021-04-28 10:05   
lyngbyvej - Profil lyngbyvej
Nie od dzis wiadomo, ze jednym z pierwszych pytan konsultantow po zdobyciu kontraktu jest czy piszemy pod konkretna teze czy faktycznie chcecie wiedziec jak sytuacja wyglada.
Jesli chodzi o Radom i Gdynie, to wystarczy byc niezbyt ogarnietym fanem lotnictwa, zeby wiedziec, ze te inwestycje maja bardzo ograniczony sens. Ale liczbami mozna manipulowac, a papier wszystko przyjmie.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama