Lotnisko Chopina: W marcu 54 proc. spadek ruchu pasażerskiego
W marcu 2021 roku z usług stołecznego portu skorzystało 237 tys. pasażerów. Jest to spadek o blisko 54 proc. w porównaniu do marca 2020 roku kiedy to odprawiono 513 tys. pasażerów.
Reklama
W marcu obsłużono ok. 20 proc. więcej niż styczniu i aż o 36 proc. więcej niż w lutym 2021. Największy wpływ na ten wynik miał ruch czarterowy.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku najpopularniejszym kierunkiem czarterowym wśród turystycznych kierunków była Dominikana – wybrało się tam ze stołecznego portu ponad 19 tys. osób, drugie miejsce zajął Egipt z niemal 13 tys. pasażerów, a trzecie Tanzania (Zanzibar) z ponad 7 tys.
- Zauważyliśmy wyraźne zainteresowanie trasami turystycznymi, a segment czarterowy ma najwyższą dynamikę powrotu do poziomu sprzed pandemii. Wszystkie spośród 15 najpopularniejszych kierunków czarterowych cieszyły się w pierwszym kwartale tego roku stale rosnącym zainteresowaniem pasażerów – mówi Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina.
Niewielkie wzrosty zauważalne są też w tradycyjnym ruchu pasażerskim, niemniej wpływ pandemii jest w dalszym ciągu mocno odczuwalny. W marcu 2021 roku liczba pasażerów była niższa o prawie 54 proc. w stosunku do marca ubiegłego roku i o 82 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2019. W pierwszym kwartale 2021, w odniesieniu do tego samego okresu 2020, liczba pasażerów spadła o 80 proc.
Od stycznia do marca 2021 pasażerowie chętniej wybierali kierunki strefy Schengen – 52,5 proc., aczkolwiek podróże do krajów spoza tej strefy mocno zyskały na popularności (47,5 proc.). Rok wcześniej ta różnica wynosiła około 10 pkt proc.
Ze względu na brexit i obostrzenia pandemiczne zmieniła się lista najpopularniejszych kierunków rozkładowych. Po raz pierwszy od dłuższego czasu poza pierwszą piątkę wypadł Londyn. Aktualnie czołówkę otwiera Frankfurt, który wyprzedza Dubaj, Mińsk i Amsterdam.
Nieznacznie względem pierwszego kwartału 2020 spadły przewozy cargo. W bieżącym roku przewieziono 20 176 ton, co oznacza spadek o około 9 proc. Coraz większą część ładunku obsługuje w stołecznym porcie należąca do grupy PPL spółka handlingowa Welcome Airport Services.