Poważny incydent nad Iranem. Qatar Airways blisko innej maszyny

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
27 kwietnia 2021 10:00
Niekontrolowane wznoszenie irańskiego samolotu spowodowało problemy na pokładzie maszyny Qatar Airways lecącej do Los Angeles. Incydent bada Organizacja Lotnictwa Cywilnego w Teheranie.
Reklama
12 kwietnia w jednej z maszyn McDonnell Douglas MD-83 (EP-CAS) irańskiej linii Caspian Airlines, obsługującej krajowy rejs z Teheranu do Kiszu, doszło do awarii autopilota, przez co samolot samoczynnie wzniósł się 400 stóp powyżej przypisanej mu wysokości lotu.


W pobliżu MD-83 rozkładowy rejs z Dohy do Los Angeles–International wykonywał Airbus A350-1041 (A7-ANO) należący do Qatar Airways. W wyniku niekontrolowanego zwiększenia wysokości maszyny Caspian Airlines, załoga Qatar otrzymała ostrzeżenie od pokładowego systemu zapobiegającego zderzeniom statków powietrznych (ang. Traffic Alert and Collision Avoidance System, TCAS), który polecił zwiększenie wysokości o co najmniej 550 stóp, co piloci uczynili.

Jak poinformował The Aviation Herald, to spowodowało kolejne problemy, ponieważ po tym jak A350-1000 gwałtownie wzniósł się o 550 stóp, piloci mieli otrzymać ostrzeżenie o zbyt dużej prędkości i ryzyku przeciągnięcia. Tej informacji zaprzeczył jednak sam przewoźnik.

– Flota A350 Qatar Airways jest wyposażona w najnowocześniejszy system zapobiegania zderzeniom statków powietrznych (TCAS), który w tym przypadku automatycznie wykrył potencjalne ryzyko i podjął odpowiednie działania mające na celu oddalenie się od innych statków powietrznych. W żadnym momencie lotu nie wydano jednak ostrzeżenia o zbyt wysokiej prędkości ani przeciągnięciu. Możemy także potwierdzić, że piloci Qatar Airways działali zgodnie z opublikowanymi przez producenta procedurami i wytycznymi dotyczącymi tego typu sytuacji – czytamy w oświadczeniu przewoźnika wydanym dla portalu Simple Flying.


Do incydentu doszło w irańskiej przestrzeni powietrznej, ok. 90 km na północny zachód od miasta Isfahan. Po kilku minutach maszyny Caspian Airlines oraz Qatar Airways obniżyły lot z powrotem do przypisanych im wysokości i bez problemów kontynuowały swoje rejsy. Niezależnie od tego, irańska Organizacja Lotnictwa Cywilnego (CAO) potwierdziła związek przyczynowy pomiędzy awarią autopilota w MD-83 a wydaniem ostrzeżenia przez TCAS w maszynie Qatar Airways oraz uznała tę sytuację za poważny incydent, który zostanie zbadany.

Według Planespotters.net, McDonnell Douglas MD-83 (EP-CAS) to niemal 22-letnia maszyna, która latała w przeszłości w Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie i w Afganistanie. Do Caspian Airlines samolot trafił na początku 2016 r. Airbus A350-1041 (A7-ANO) został dostarczony z fabryki Airbusa w Tuluzie nad Zatokę Perską w październiku 2020 r.

Fot.: Qatar Airways, Wikimedia Commons

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy