Pierwszy lot Andorra Airlines

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
26 kwietnia 2021 10:06
Choć Księstwo Andory nie ma na swoim terytorium lotniska, nie stoi to na przeszkodzie rozwojowi Andorra Airlines. Formalnie nowy przewoźnik obsługujący ten kraj jest jednak hiszpański.
Reklama
We wtorek (20.04) w powietrze wzbił się pierwszy lot Andorra Airlines. Turbośmigłowa maszyna przewoźnika wykonała czarterowy lot z Madrytu–Barajas na katalońskie lotnisko La Seu d'Urgell obsługujące Andorę.

Na pokładzie rejsu z Madrytu znajdował się m. in. Luis Abinader, prezydent Republiki Dominikany, który podróżował na 27. szczyt iberoamerykański po raz pierwszy odbywający się w Andorze. Lot obsłużyła maszyna ATR 72-500, wyleasingowana od Canaryfly, na pokładzie której podróżować może 68 pasażerów. W przyszłości do przewoźnika trafić mają kolejne trzy samoloty tego typu.

Oprócz lotów czarterowych Andorra Airlines chce także obsługiwać loty regularne. Mają one zostać uruchomione już w maju br., jednak ostateczna decyzja będzie zależeć od ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Przewoźnik planuje regularne loty z lotniska Andorra-La Seu d'Urgell do Madrytu w dni powszednie oraz do Palma de Mallorca w weekendy. Linia obiecuje, że ceny biletów na lot w obie strony będą wynosić ok. 130 euro (ok. 592 złote).

Linie lotnicze zostały założone już w 2015 r. przez hiszpańskiego biznesmena Jorge Soriano i jego dwóch partnerów. W lutym 2016 r. przewoźnik ogłosił chęć rozpoczęcia działalności pod koniec roku, jednak plany te pokrzyżowało ogłoszenie upadłości przez fundusz inwestycyjny odpowiedzialny za finansowanie przedsięwzięcia. Plany uruchomienia lotów do Madrytu, Palma de Mallorca, Paryża, Porto i na Ibizę, Andorra Airlines ogłosiły ponownie pod koniec 2020 r. Formalnie Andorra Airlines jest przewoźnikiem zarejestrowanym w Hiszpanii – tam też, na lotnisku La Seu d'Urgell, ma swoją siedzibę.


W swoich planach nowa linia lotnicza stawia również na touroperatorów, którym chce udostępniać część miejsc. Andorra jest atrakcyjnym celem wycieczek, które przed pandemią koronawirusa odwiedzało ok. trzech milionów turystów rocznie, jednak byli to goście głównie z pobliskiej Hiszpanii i Francji.

Baza Andorra Airlines znajduje się na lotnisku Andorra-La Seu d'Urgell położonym na terytorium Hiszpanii, ok. 12 kilometrów od granicy z Andorą. Port lotniczy zmodernizowano po inwestycji ze strony Andory, w 2010 r., a kilka lat później lotnisko rozpoczęło przyjmowanie rejsów pasażerskich. Problemem portu jest krótka, mierząca 1390 m droga startowa, na której nie wylądują maszyny większe niż używane przez Andorra Airlines ATR 72-500.

W ostatnim czasie pojawiły się także plany budowy portu lotniczego na terytorium Andory w Grau Roig, obok granicy z Francją. Droga startowa nowego lotniska miałaby mierzyć nawet 2000 m, co jest jednak problematyczne ze względu na górzyste ukształtowanie terenu niewielkiego Księstwa.

Fot.: Andorra Airlines

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy