Ponad sto 737 MAX wciąż uziemionych przez problemy z elektryką

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
23 kwietnia 2021 09:13
Boeing nadal pracuje nad wprowadzeniem odpowiednich poprawek do 106 uziemionych maszyn na całym świecie. Kłopot stanowią m. in. problemy z uziemieniem.
Reklama

Jak podaje amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA), Boeing nadal pracuje nad 106 uziemionych samolotami 737 MAX – podaje w czwartek (22.04) Reuters.

Ponad 100 samolotów Boeing 737 MAX na całym świecie jest wciąż uziemionych z powodu problemów z uziemieniem w jednym z komponentów systemu elektrycznego. Pierwsze informacje o kolejnych problemach w boeingach pojawiły się na początku kwietnia 2021 r., kiedy Boeing polecił 16 użytkownikom 737 MAX sprawdzenie swoich maszyn pod kątem „potencjalnych problemów z elektryką”. Amerykański producent ma nieustannie pracować nad rozwiązaniem problemu.


Wszystkie te maszyny pozostają na ziemi, podczas gdy Boeing kontynuuje prace nad naprawieniem defektu. [...] FAA będzie wymagało wydania dyrektywy zdatności do lotu (AD), nakazującej podjęcie działań naprawczych przed dalszym lotem, dla wszystkich samolotów, których dotyczy problem – pisze FAA w czwartkowym komunikacie.

Doprecyzowano także, że problem dotyczy „uziemienia i połączeń zaprojektowanych w celu zachowania bezpieczeństwa w przypadku nagłego wzrostu napięcia, wewnątrz rezerwowego układu sterowania zasilaniem”. FAA dodała, że kolejne analizy i testy wykazały, że problem może obejmować jeszcze inne systemy.

FAA poinformowała w oficjalnym komunikacie skierowanym do międzynarodowych organów regulujących lotnictwo cywilne, że ze 106 samolotów, w których wykryto nieprawidłowości, 71 zarejestrowanych jest w Stanach Zjednoczonych. Potwierdzono także, że zagranicznymi przewoźnikami, których dotyczy problem w 737 MAX są Cayman Airways, Copa Airlines, GOL Linhas Aereas, Iceland Air, Minsheng Leasing, Neos Air, Shanding Airlines, SilkAir, Spice Jet, Sunwing Airlines, TUI fly, Turkish Airlines, Valla Jets Limited, WestJet Airlines oraz Xiamen Airlines.


– Jest to problem powstały na etapie produkcji – nie jest to związane z ponowną certyfikacją [...] 737 MAX lub przywróceniem go do służby. [...] Wszyscy operatorzy posiadający samoloty, których dotyczy problem, dobrowolnie wycofali swoje maszyny z eksploatacji – dodaje FAA.

Trzej najwięksi operatorzy 737 MAX w Stanach Zjednoczonych, Southwest Airlines, American Airlines oraz United Airlines po zawiadomieniu Boeinga o problemach wycofali z eksploatacji łącznie 60 maszyn. Amerykańscy przewoźnicy powiedzieli, że „spodziewają się rozwiązania problemu najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu lub najpóźniej w przeciągu najbliższych dwóch tygodni”.

Fot.: TUI fly, Boeing Company
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama