Drugie lotnisko w Albanii już czeka na tanie linie

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
21 kwietnia 2021 09:15
Ruszył nowy międzynarodowy port lotniczy w północno-wschodniej części Albanii. Już wkrótce możemy polecieć tam na pokładzie tanich linii lotniczych.
Reklama

W niedzielę (18.04) Albania otworzyła swoje drugie międzynarodowe lotnisko. Działalność portu lotniczego w Kukës zainaugurowano pierwszym lotem pasażerskim obsługiwanego przez Air Albania, na pokładzie którego znajdował się Edi Rama, urzędujący premier Albanii.


Budowa lotniska w Kukës trwała z przerwami od 2003 r. i wymagała inwestycji w wysokości 24 mln euro (ok. 109 mln złotych), które wydano na budowę terminala pasażerskiego, drogi startowej o długości 2200 m oraz płyty postojowej z trzema miejscami dla samolotów. Port lotniczy został wybudowany ok. 100 km od stolicy kraju, w miejscu byłego obozu dla albańskich uchodźców wykorzystywanego podczas wojny w Kosowie w 1999 r.

Pomimo oficjalnego otwarcia, lotnisko nie jest jeszcze w pełni operacyjne. Przewoźnicy pasażerscy będą mogli korzystać z lotniska dopiero od 17 czerwca – już wówczas ruszyć mają pierwsze międzynarodowe połączenia. Belinda Balluku, minister transportu Albanii, powiedziała podczas uroczystości otwarcia portu, że wkrótce ogłoszone zostaną bezpośrednie rejsy z Kukës do Niemiec, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii – według nieoficjalnych informacji obsłuży je Wizz Air.


Miasto Kukës liczy ok. 48 tys. mieszkańców i położone jest z dala od adriatyckich kurortów, a więc głównych celów turystycznych podróży do Albanii. Czas jazdy samochodem pomiędzy Kukës a Tiraną czy Durrës znacznie przekracza 2 godziny, więc nie jest oczywiste, czy nowo powstałe lotnisko przyciągnie odpowiednią liczbę podróżujących, aby zatrzymać tanich przewoźników na dłużej.

Za kilka lat liczba lotnisk w Albanii ma jeszcze bardziej się zwiększyć – wkrótce ruszy budowa portu lotniczego dla miasta Wlora położonego na wybrzeżu, ok. 100 km na południe od Tirany. Do momentu otwarcia lotniska w Kukës, międzynarodowy port lotniczy im. Matki Teresy w Tiranie był jedynym operacyjnym lotniskiem Albanii.

Fot.: Kukës International Airport
Reklama
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama