Amsterdam: Martwy mężczyzna w podwoziu samolotu

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
21 kwietnia 2021 10:00
Lot z Nigerii do Holandii zakończył się tragicznie po tym, jak pod pokładem odnaleziono ciało mężczyzny. Najprawdopodobniej bezpośrednią przyczyną jego śmierci była hipotermia.
Reklama

W niedzielę (18.04) ok. 5:40 nad ranem w porcie lotniczym Amsterdam–Schiphol wylądowała maszyna Airbus A330-203 (PH-AOD) kończąca rejs KL588 z Lagos w Nigerii. W komorze podwozia samolotu odnalezione zostało ciało mężczyzny.

Holenderska policja prowadzi dochodzenie w sprawie odnalezienia zwłok, jednak wszystko wskazuje na to, że mężczyzna zmarł w trakcie lotu z powodu hipotermii. Przy współpracy z władzami Nigerii ustalona zostanie tożsamość i narodowość ofiary, która najpewniej chciała nielegalnie przedostać się do Europy.

Duża wysokość przelotowa samolotów na ogół uniemożliwia człowiekowi przetrwanie w takich warunkach – na 10 kilometrach temperatura pod pokładem schodzi nawet do -60° C, znacznie zmniejsza się także stężenie tlenu. Samolot podczas lotu z Lagos spędził w powietrzu ponad 6 godzin. Próby lotów na gapę są dla człowieka niemal niemożliwe do przetrwania i bardzo rzadko kończą się szczęśliwie.


Nie jest to pierwsze tego typu tragiczne zdarzenie, w którym zginęli nielegalni imigranci pragnący polepszyć swój los. W styczniu 2020 r. na lotnisku Paryż–CDG w samolocie, który przyleciał z Abidżanu (Wybrzeże Kości Słoniowej) znaleziono ciało należące do 10-letniego chłopca. Z kolei w czerwcu 2019 r. do ogrodu jednej z prywatnych posesji w południowym Londynie spadło ciało niezidentyfikowanego mężczyzny – jak wykazało śledztwo, tragicznie zmarłym był podróżujący w komorze podwozia pasażer na gapę lotu Kenya Airways z Nairobi na Heathrow.

Podobny przypadek zanotowano także w czerwcu 2015 r. w Londynie, kiedy ciało mężczyzny spadło na budynek znajdujący się niedaleko lotniska. Nielegalny imigrant wypadł z samolotu lecącego z Johannesburga na Heathrow, co oznacza, że spędził pod pokładem ponad 11 godzin. Cudem przeżył wówczas jego towarzysz, który zdołał utrzymać się podwozia do czasu wylądowania samolotu.

Według danych amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), od 1947 r. odnotowano 105 przypadków pasażerów podróżujących na gapę pod pokładem samolotu. Szacuje się, że podróż w tak ekstremalnych warunkach przeżywa ok. jedna na pięć osób.

Fot.: materiały prasowe, Amsterdam Airport
Reklama
Tagi
klm amsterdam

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama