Ameryka ostrzega przed lotami nad granicą rosyjsko-ukraińską

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
20 kwietnia 2021 09:25
Stany Zjednoczone wzywają linie lotnicze do zachowania szczególnej ostrożności w pobliżu granicy rosyjsko-ukraińskiej. Powodem eskalacja napięć pomiędzy dwoma państwami.
Reklama

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wydała ostrzeżenie dla amerykańskich linii lotniczych prowadzących operacje w pobliżu granicy rosyjsko-ukraińskiej. FAA nakazuje przewoźnikom aby na bieżąco monitorowały zagrożenie dla lotniczego ruchu cywilnego i z co najmniej 72-godzinnym wyprzedzeniem powiadamiały organ nadzorujący lotnictwo o planowanych lotach we wspomnianej przestrzeni powietrznej.

Jak uważa FAA, ​​regionalne napięcia pomiędzy dwoma państwami mogą potencjalnie skutkować niezauważalnymi konfliktami transgranicznym i nasileniem działań wojskowych.

Przewoźnicy zostali pouczeni o konieczności zachowania szczególnej ostrożności podczas przelotów w przestrzeni powietrznej nad rejonami Dniepra, Symferopolu, Rostowu nad Donem, ale także Kijowa i Moskwy.


Kilka dni temu Rosja lokowała tysiące swoich żołnierzy na zachodnią część kraju, blisko granicy z Ukrainą oraz na Krym. To największe skupisko rosyjskich oddziałów bojowych od czasu nielegalnej aneksji Krymu w 2014 r. Niektóre źródła podają, że rosyjskie wojsko umieściło na swojej zachodniej granicy dwie armie i trzy formacje powietrznodesantowe, co postawiło społeczność międzynarodową w stan gotowości.

Państwowy Zarząd Lotnictwa Ukrainy w sobotę (17.04) zaproponował FAA nawiązanie bezpośredniej współpracy w celu wymiany informacji i koordynowania reakcji na zagrożenia w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy. Ukraiński regulator lotniczy utrzymuje jednak, że obecnie w pobliżu strefy konfliktu nie ma zagrożenia dla lotnictwa cywilnego.

Ostrzeżenie FAA pojawiło się niemal siedem lat po zestrzeleniu lotu MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur nad terytorium kontrolowanym przez rosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie, co doprowadziło do śmierci wszystkich 298 osób na pokładzie, głównie obywateli Holandii.
Fot.: E-International Relations, materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama