PPL odcina Modlin od pieniędzy. Nie będzie transakcji z Francuzami

19 kwietnia 2021 12:57
7 komentarzy
Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze nie zgadza się na inwestycję Francuskiej Grupy Egis w podwarszawskie lotnisko. Jak pisze prezes PPL, w Modlinie nie są planowane żadne dezinwestycje.
Reklama
Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL), jeden z głównych udziałowców podwarszawskiego lotniska Modlin (27,86 proc. udziałów), odcina port lotniczy od pieniędzy – donosi w niedzielę (18.04) Puls Biznesu. PPL ma nie zgadzać się ani na prywatnego inwestora, ani na wsparcie związane z pandemią koronawirusa, ani też na pomoc w spłacie zadłużenia.



Zgodnie ze strategią PPL nie są planowane żadne dezinwestycje w spółkach zależnych zarządzających polskimi portami lotniczymi. Dotyczy to także Modlina. Zatem PPL nie wyraża zainteresowania propozycją Egis nabycia udziałów należących do przedsiębiorstwa. […] Podniesioną w trakcie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników propozycję odbycia spotkania wspólników z kierownictwem Egis uznać należy za bezprzedmiotową – napisał do zarządu Modlina Stanisław Wojtera, prezes PPL.

Propozycja Francuzów została zaprezentowana w marcu 2021 r. przez marszałka województwa mazowieckiego, do którego należy 36,17 proc. udziałów w Porcie Lotniczym Modlin. Jak informowaliśmy, aby ukryć brak swojego stanowiska w tej sprawie, przez niemal dwa miesiące polski rząd zasłaniał się udziałowcami, których w pełni kontroluje.

To wielka szkoda, bo Egis jest gotów objąć 20-25 proc. udziałów i zainwestować tyle, ile potrzebujemy na rozwój, czyli 10-20 mln euro. Jedyny warunek – firma chce mieć wpływ na zarządzanie. Zamierza włączyć Modlin do sieci 17 lotnisk, których jest właścicielem, co oznacza szansę na wzrost przewozów cargo i pasażerskich – powiedział dla Pulsu Biznesu Marcin Danił, wiceprezes Portu Lotniczego Modlin.


Jak dodaje jednak PB, Grupa Egis nie ma zamiaru odpuścić i wyraża zdziwienie działaniami Państwowych Portów Lotniczych.

W ostatnich dniach przesłaliśmy do zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Modlin prośbę o przekazanie udziałowcom potwierdzenia naszego zainteresowania i wskazania nowej propozycji. Po rozmowach w Warszawie otrzymaliśmy od dwóch udziałowców wyraźnie zapewnienie woli współpracy w rozbudowie i dalszym owocnym funkcjonowaniu lotniska. Wysoko sobie cenimy stanowisko podmiotów samorządowych, widzących w nas partnera strategicznego. Dziwi nas natomiast postępowanie PPL, który nie tylko odmawia dopuszczenia zewnętrznego partnera branżowego, ale nawet nie chce się z nim spotkać i przeprowadzić rozmowy. Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję spotkać się także z PPL i Agencją Mienia Wojskowego, aby zaprezentować naszą firmę – komentuje Krzysztof Bernatowicz, prezes Egis Projects Polska.

Puls Biznesu dodaj także, że początkowo Francuzi byli zainteresowani odkupieniem udziałów od PPL lub Agencji Mienia Wojskowego, jednak obecnie są także gotowi dołączyć jako kolejny udziałowiec.

Fot.: Port Lotniczy Modlin, Egis Projects Polska

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
qwert9768a 2021-04-20 15:12   
qwert9768a - Profil qwert9768a
@ben Zły stan finansowy Modlina nie jest spowodowany ,, degresywną umową z jednym przewoźnikiem,, tylko tym że rząd i PPL blokują rozwój tego lotniska, tylko po to żeby doprowadzić do jego upadłości i żeby zmusić przewoźników czarterowych i niskokosztowych do przeprowadzki do Radomia. A poza tym zarówno budowa lotniska w Radomiu jak i budowa CPK jak i pożyczki dla LOTu też są finansowane z pieniędzy podatników a to że ty raz leciałeś z tego lotniska i nie byłeś z niego zadowolony to nie jest argument do tego żeby ,,zlicytować ten pseudo port,,
IGINS 2021-04-20 09:15   
IGINS - Profil IGINS
PPL będzie stawało na głowie aby WMI zamknąć a loty przenieść do Radomia. Osobiście nie będę korzystać z lotniska w Radomiu
ben 2021-04-19 18:43   
ben - Profil ben
A ja tak czytam wszystkie komentarze na temat Modlina i zastanawiam się kiedy ktoś rzetelnie i rzeczowo oraz bez politycznego zacięcia dokona analizy tragicznej sytuacji finansowej tego portu. Kondycja lotniska wynika tylko i wyłącznie z bezdennie debilnej i degresywnej umowy z jednym przewożnikiem. Skutkiem tej umowy jest to, że ja który miałem wątpliwą przyjemność podróżowania z tego lotniska raz w 2014roku muszę swoimi podatkami jako mieszkaniec Warszawy dotować bilety osób chcących sobie polatać za 100zł w dwie strony.
W realiach biznesowych ten pseudo port powinien był zostać zlicytowany dawno temu.
Zarząd tak bał się utraty posad i pensji, że nie chciał przystać na warunki potencjalnego inwestora (BRANŻOWEGO ZRESZTĄ) jakim miało być PPL.
Dodam, że obsługując ok. 3mln pasażerów rocznie lotnisko powinno być samodzielne finansowo i rentowne, itd, itp
i wszystkim komentującym życzę zdrowego podejścia do tematu...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy