Ten kraj zakazuje lotów na krótkich trasach

Blanka Flis - Profil Blanka Flis
12 kwietnia 2021 11:04
1 komentarz
We Francji nie będą mogły dobywać się loty krajowe na trasach, które można pokonać pociągiem w czasie krótszym niż dwie i pół godziny.
Reklama

Francuscy parlamentarzyści w sobotę (10.04) głosowali nad wnioskiem, który jest częścią szerszej ustawy klimatycznej, która ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla we Francji o 40 proc. w 2030 roku. Teraz trafi ona do senatu przed trzecim i ostatecznym głosowaniem w izbie niższej.

Głosowanie nad zakazem krótkich lotów odbyło się kilka dni po tym jak Komisja Europejska zatwierdziła pakiet 4 mld euro rządowej pomocy dla Air France.

W zeszłym roku związek SCARA, który zrzesza ponad połowę francuskich linii lotniczych oraz firmy zajmujące się obsługą lotniskową i szkoleniami, uznał pomysł rządu za „gadżet polityczny mający na celu konsolidację sojuszy w wyborach lokalnych”. Związek oskarżał rząd o zadawanie „ciosu liniom lotniczym innym niż Air France”. Rządowy projekt według związku narusza swobodę działalności gospodarczej, która jest francuską wartością konstytucyjną. Decyzja władz nie jest poparta żadnymi danymi naukowymi świadczącymi o większej szkodliwości operacji lotniczych, w stosunku do transportu kolejowego.


SCARA sugerowała, że decyzja francuskiego rządu posłuży jedynie za argument przy udzieleniu pomocy publicznej Air France w wysokości 7 mld euro i podkreśla, że jest paradoksem obwinianie całej branży lotniczej, aby pomóc narodowemu przewoźnikowi.

Po wprowadzeniu zakazu przewiduje się, że siatka krajowa Air France skurczy się o około 40 proc. Znikną takie trasy jak z Paryż-Orly do Nantes, Lyon i Bordeaux, gdyż można je zrealizować pociągiem. Zagrożone są również Paryż-Rennes i Lyon-Marsylia.


Reklama

Ostatnie komentarze

qwert9768a 2021-04-12 11:07   
qwert9768a - Profil qwert9768a
Jednym słowem. GŁUPOTA
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama