Uchylono decyzję w sprawie drogi startowej w Krakowie

Blanka Flis - Profil Blanka Flis
08 kwietnia 2021 15:40
3 komentarze
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła dziś (8.04) w całości decyzję środowiskową dla rozbudowy drogi startowej na krakowskim lotnisku.
Reklama

Kilka dni temu w BIP Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach pojawiła się właśnie kopia zawiadomienia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotycząca decyzji, która może spowolnić realizację Planu Generalnego. 16 marca br. GDOŚ uchylił postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Kielcach z 16 października 2019 roku nakładające rygor natychmiastowej wykonalności na decyzję określającą środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia "Budowa nowej drogi startowej na lotnisku Kraków-Balice w wariancie północnym".

We wrześniu 2019 roku RDOŚ wydał pozytywną decyzję środowiskową dotyczącą budowy drogi startowej w proponowanej lokalizacji zawartej w Planie Generalnym Krakow Airport. W październiku 2019 roku RDOŚ wydał zezwolenie realizacji inwestycji zgodną z harmonogramem, niezależnie od złożonych w tej sprawie odwołań.

Przeciwko budowie nowej drogi od kilku lat protestuje grupa mieszkańców Szczyglic, Balic i Rząski, którzy zaskarżyli w 2019 roku decyzje środowiskową i postanowienie o nadaniu jej rygoru natychmiastowej wykonalności.

- Kraków Airport konsekwentnie realizuje inwestycje w ramach Planu Generalnego zatwierdzonego przez Ministra Infrastruktury w listopadzie 2018 roku. Uchylenie rygoru natychmiastowej wykonalności wydanego przez RDOŚ w Kielcach w roku 2019r. dla inwestycji budowy nowej drogi startowej decyzją GDOŚ wpłynie na harmonogram realizacji tej bardzo ważnej dla Małopolski i Krakowa inwestycji - komentuje biuro prasowe lotniska.

Rozstrzygnięcie zapadło kilka dni temu. GDOŚ w całości uchylił decyzję środowiskową wydaną przez kielecki RDOŚ.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kelo 2021-04-09 14:17   
Kelo - Profil Kelo
Rozmowy może i były ale czy ktoś chciał iść na kompromis? Mieszkańcy najpierw postulowali zamknąć lotnisko i remontować obecny pas bez zgody na zmianę ścieżki podejścia. Z czasem ich żądania ewoluowały w postulaty, żeby całkiem zamknąć lotnisko " bo przecież będzie można w 2h do Baranowa pociągiem dojechać i Kraków nie potrzebuje lotniska ". Takie bzdury wypisywali na stronie Stowarzyszenia Przyjazne Lotniska, które to wszystko koordynowało. Teraz jak Gmina się nad przepisami antysmogowymi pochyla i zakazem palenia węglem w piecach to znowu wskazują palcem że to lotnisko jest niepożądane jako winowajca stanu powietrza.... W przeszłości postulowali przenosić lotnisko na północ małopolski pod wsie Słomniki, albo budować równoległy pas w wariancie południowym (równoległym 1km na południe) bliżej wsi Cholerzyn.... Ciekawe czy mieli w obu przypadkach zgody tamtejszych mieszkańców, który wcześniej nie doświadczalni uciążliwości lotniska aby im je wepchać po nos.....
lysypiotr76 2021-04-09 09:42   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Taki jest finał braku rozmów z sąsiadami. Najważniejszy składnik Planu Generalnego #KRK2036 czyli nowa droga startowa rozpłynęła się w krakowskiej mgle:) A tak poważniej to lotnisko ma spory problem.
franek 2021-04-09 07:11   
franek - Profil franek
Wygląda na to, że kolejna kłoda do rozwoju portu rzucona pod nogi. Dziwne jest to, że 2 lotniska które najbardziej zagrażają idei CPL Baranów są dyskryminowane. Chodzi mi o Balice i Modlin. Pewnie powiecie - przypadek......
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama