Zaszczepieni Amerykanie mogą podróżować bez ograniczeń

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
06 kwietnia 2021 09:45
Amerykańska agencja federalna CDC wydała rekomendację dotyczą przemieszczania się w dobie pandemii. Według niej w pełni zaszczepieni obywatele USA będą mogli bez przeszkód podróżować, choć póki co jedynie w granicach państwa.
Reklama

Wraz z najnowszą rekomendacją rządowa agencja CDC, która wchodzi w skład federalnego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, dała mieszkańcom Stanów Zjednoczonych nadzieję na powrót do normalności. Każdy Amerykanin, który poddał się szczepieniu zatwierdzonym preparatem (Pfizer, Moderna bądź Johnson&Johnson) już po upływie dwóch tygodni od przyjęcia drugiej dawki będzie mógł swobodnie podróżować. Przedstawiciele biura swoją decyzję argumentują wynikami przeprowadzonych badań. Te jednoznacznie wskazują, że w pełni zaszczepione osoby stwarzają dużo mniejsze ryzyko transmisji wirusa, nie wspominając już o ochronie samych siebie. Zgodnie z zaleceniem CDC zaszczepieni mieszkańcy USA nie będą poddawani obowiązkowej kwarantannie czy testom. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas podróży Amerykanie wciąż będą zobligowani stosować się do przepisów stosowanych przez linie lotniczą bądź tych narzuconych przez prawo federalne. Tym samym osoby zaszczepione wciąż będą musiały zasłaniać usta i nos odpowiednią maseczką ochronną.


Agencja wydala liczne zalecenia dotyczące nie tylko podróży międzystanowych, ale również międzynarodowych. W tym celu CDC sporządziła mapę państw z uwzględnieniem ryzyka zakażenia na danym obszarze. Nikogo nie powinno dziwić, że praktycznie cały kontynent europejski oznaczony jest kolorem czerwonym, czyli tym o wyjątkowo dużym ryzyku. Tym samym podróże do Europy są nieustannie silnie odradzane, a ewentualna wyprawa za ocean wciąż wiążę się z licznymi obostrzeniami i ograniczeniami.

Program szczepień w Stanach Zjednoczonych znacznie przyspieszył w ostatnich tygodniach. Pod koniec minionego tygodnia poinformowano, że przynajmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło w USA ponad 100 mln mieszkańców, z czego niespełna 60 proc. to osoby zaszczepione jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson. Amerykańscy eksperci wyliczyli, że zachowując obecne tempo szczepień, które wynosi niespełna 3 mln zastrzyków dziennie, wszyscy obywatele powyżej 18. roku życia (78 proc. społeczeństwa) zostaną zaszczepieni przed Dniem Niepodległości przypadającym na 4 lipca. Zadowalające tempo rządowego programu, zbliżające się wakacje oraz najnowsze rekomendacje CDC są szansą na odwrócenie niekorzystnych statystyk i stopniową odbudowę amerykańskiej branży lotniczej i turystycznej.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama