W lutym na zachodnioeuropejskich lotniskach bez zmian
Tak jak można było się spodziewać luty 2021 r. nie poprawił sytuacji na największych lotniskach w Europie. Liczba obsłużonych pasażerów pozostała niska i nie przekroczyła wyników z poprzedniego miesiąca.
Reklama
W lutym 2021 r. listę największych portów lotniczych w Europie pod względem obsłużonych pasażerów ponownie otwiera Stambuł. Ranking 10 największych europejskich lotnisk pasażerskich w lutym br. wygląda następująco:
- Stambuł IGA
- Moskwa Domodiedowo
- Moskwa Szeremetiewo
- Moskwa Wnukowo
- Paryż Charles De Gaulle
- Madryt
- Sankt Petersburg
- Frankfurt
- Amsterdam
- Londyn Heathrow
Drugie największe lotnisko Stambułu, leżące na azjatyckim brzegu Bosforu (Sabiha Gökçen), odnotowało w lutym 1,288 mln pasażerów i w powyższym rankingu zajęłoby drugie miejsce, tuż za nowym tureckim megaportem IGA. Warto odnotować, że już po raz kolejny w historii moskiewskich lotnisk Szeremetiewo straciło prymat na rzecz Domodiedowa. Różnica w liczbie pasażerów w tych dwóch portach wyniosła niespełna 20 tys. Tylko trzy pierwsze lotniska odwiedziło w lutym br. więcej niż 1 mln podróżnych. Awans lotnisk rosyjskich i tureckich oznacza ciągłą degradację portów zachodnioeuropejskich. Pierwsze z nich, Paryż Charles De Gaulle, znalazło się dopiero na piątym miejscu. Poniżej Wykres 1 z liczbą pasażerów w czołowych 10 portach europejskich w lutym br.
Wykres 1
Nadal najlepiej radzą sobie porty w Turcji i Federacji Rosyjskiej. Fatalny wynik Monachium jest gorszy od liczby pasażerów obsłużonych na Okęciu. Przypomnijmy, że jeszcze w lutym 2020 r. bawarskie lotnisko odwiedziło ponad dwa razy więcej podróżnych niż port w stolicy Polski. Trwający kataklizm na lotniskach w Europie Zachodniej najlepiej ilustruje Wykres 2 przedstawiający dynamikę liczby pasażerów w lutym 2021 r. w porównaniu do analogicznego miesiąca 2020 r.
Wykres 2
Aż w ośmiu portach spadki przekroczyły 82 proc. Spośród nich trzy lotniska odwiedziło mniej niż 10 proc. pasażerów z lutego 2020 r. Tylko Stambuł IGA i Moskwa Szeremietiewo wyróżniają się pozytywnie w tym zestawieniu, choć w normalnych warunkach ubytki ruchu rzędu 60 proc. oznaczałyby katastrofę. W stosunku do stycznia br. lepszą dynamiką mogą pochwalić się jedynie Moskwa i Rzym. Okęcie, pod względem dynamiki pasażerskiej, uplasowało się na siódmym miejscu za Rzymem i przed Amsterdamem. W sumie wszystkie opisywane porty odnotowały spadek w wysokości 83,4 proc. w stosunku do lutego 2020 r.
W lutym 2021 r. na wszystkich omawianych lotniskach obsłużono zaledwie 7,1 mln pasażerów, co jest czwartym najgorszym wynikiem w ostatnich 38 miesiącach. Słabiej wyglądały tylko miesiące drugiego kwartału ub.r., czyli apogeum pierwszej fazy pandemii. Warto zauważyć, że dane za luty 2021 r. są zgodne z dotychczasowym trendem, gdzie drugi miesiąc roku był zawsze słabszy od stycznia.
Wykres 3
W marcu br. powinniśmy zaobserwować polepszenie sytuacji, co wynika z danych ruchu lotniczego zarejestrowanych przez EUROCONTROL. Nie wiadomo jednak na ile trwała będzie ta poprawa, tym bardziej że trzecia fala pandemii skłania rządy do zaostrzania restrykcji podróżowania. Zazwyczaj miesiąc, w którym obchodzone są święta wielkanocne stymuluje ruch lotniczy w Europie. Tym razem może okazać się, że największe ograniczenia w przemieszczaniu się przypadną właśnie na okres świąteczny, co zniweluje jego zwyczajowy, dodatni wpływ.
Fot.: Materiały prasowe