W lutym na zachodnioeuropejskich lotniskach bez zmian

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
31 marca 2021 09:15
Tak jak można było się spodziewać luty 2021 r. nie poprawił sytuacji na największych lotniskach w Europie. Liczba obsłużonych pasażerów pozostała niska i nie przekroczyła wyników z poprzedniego miesiąca.
Reklama
W lutym 2021 r. listę największych portów lotniczych w Europie pod względem obsłużonych pasażerów ponownie otwiera Stambuł. Ranking 10 największych europejskich lotnisk pasażerskich w lutym br. wygląda następująco:
  1. Stambuł IGA
  2. Moskwa Domodiedowo
  3. Moskwa Szeremetiewo
  4. Moskwa Wnukowo
  5. Paryż Charles De Gaulle
  6. Madryt
  7. Sankt Petersburg
  8. Frankfurt
  9. Amsterdam
  10. Londyn HeathrowDrugie największe lotnisko Stambułu, leżące na azjatyckim brzegu Bosforu (Sabiha Gökçen), odnotowało w lutym 1,288 mln pasażerów i w powyższym rankingu zajęłoby drugie miejsce, tuż za nowym tureckim megaportem IGA. Warto odnotować, że już po raz kolejny w historii moskiewskich lotnisk Szeremetiewo straciło prymat na rzecz Domodiedowa. Różnica w liczbie pasażerów w tych dwóch portach wyniosła niespełna 20 tys. Tylko trzy pierwsze lotniska odwiedziło w lutym br. więcej niż 1 mln podróżnych. Awans lotnisk rosyjskich i tureckich oznacza ciągłą degradację portów zachodnioeuropejskich. Pierwsze z nich, Paryż Charles De Gaulle, znalazło się dopiero na piątym miejscu. Poniżej Wykres 1 z liczbą pasażerów w czołowych 10 portach europejskich w lutym br.

Wykres 1

Nadal najlepiej radzą sobie porty w Turcji i Federacji Rosyjskiej. Fatalny wynik Monachium jest gorszy od liczby pasażerów obsłużonych na Okęciu. Przypomnijmy, że jeszcze w lutym 2020 r. bawarskie lotnisko odwiedziło ponad dwa razy więcej podróżnych niż port w stolicy Polski. Trwający kataklizm na lotniskach w Europie Zachodniej najlepiej ilustruje Wykres 2 przedstawiający dynamikę liczby pasażerów w lutym 2021 r. w porównaniu do analogicznego miesiąca 2020 r.

Wykres 2

Aż w ośmiu portach spadki przekroczyły 82 proc. Spośród nich trzy lotniska odwiedziło mniej niż 10 proc. pasażerów z lutego 2020 r. Tylko Stambuł IGA i Moskwa Szeremietiewo wyróżniają się pozytywnie w tym zestawieniu, choć w normalnych warunkach ubytki ruchu rzędu 60 proc. oznaczałyby katastrofę. W stosunku do stycznia br. lepszą dynamiką mogą pochwalić się jedynie Moskwa i Rzym. Okęcie, pod względem dynamiki pasażerskiej, uplasowało się na siódmym miejscu za Rzymem i przed Amsterdamem. W sumie wszystkie opisywane porty odnotowały spadek w wysokości 83,4 proc. w stosunku do lutego 2020 r.


W lutym 2021 r. na wszystkich omawianych lotniskach obsłużono zaledwie 7,1 mln pasażerów, co jest czwartym najgorszym wynikiem w ostatnich 38 miesiącach. Słabiej wyglądały tylko miesiące drugiego kwartału ub.r., czyli apogeum pierwszej fazy pandemii. Warto zauważyć, że dane za luty 2021 r. są zgodne z dotychczasowym trendem, gdzie drugi miesiąc roku był zawsze słabszy od stycznia.

Wykres 3

W marcu br. powinniśmy zaobserwować polepszenie sytuacji, co wynika z danych ruchu lotniczego zarejestrowanych przez EUROCONTROL. Nie wiadomo jednak na ile trwała będzie ta poprawa, tym bardziej że trzecia fala pandemii skłania rządy do zaostrzania restrykcji podróżowania. Zazwyczaj miesiąc, w którym obchodzone są święta wielkanocne stymuluje ruch lotniczy w Europie. Tym razem może okazać się, że największe ograniczenia w przemieszczaniu się przypadną właśnie na okres świąteczny, co zniweluje jego zwyczajowy, dodatni wpływ.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy