Air France rozszerza listę kierunków w programie elektronicznej weryfikacji testów

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
23 marca 2021 15:30
Od 15 marca br. Air France i  Groupe ADP, właściciel i zarządca portów lotniczych w Paryżu rozszerzyły pilotażowy program testowy aplikacji ICC AOKpass o kolejne trasy – do/z San Francisco i Los Angeles.
Reklama
Wspomniana aplikacja mobilna, opracowana przez MedAire / International SOS, jest dostępna na smartfony i umożliwia pasażerom bezpieczne przechowywanie wyników testów na COVID-19. Posługiwanie się elektroniczną wersją wyników testów ma usprawnić podróż i skrócić czas procedur na lotnisku. Podczas czterotygodniowego okresu próbnego, klienci podróżujący między Paryżem (CDG) a San Francisco i Los Angeles (w obie strony) mogą bezpłatnie i na zasadzie dobrowolności przetestować aplikację, a jednocześnie skorzystać z priorytetowej obsługi lotniskowej przy wejściu na pokład i kontroli paszportowej. Już wcześniej w marcu b.r. francuski przewoźnik rozpoczął 4-tygodniowy okres testów na trasach: Paryż (CDG ) - Fort-de-France (Martynika) oraz Paryż (CDG) – Gwadelupa (Pointe-à-Pitre).Jak to działa?
1. Klient pobiera aplikację mobilną ICC AOKpass dostępną w App Store, Google Play Store lub Huawei App Store;
2. Przed podróżą, wykonuje wymagany test PCR lub LAMP (zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego podróżuje) w jednym z partnerskich laboratoriów współpracujących z aplikacją.
3. Po wykonaniu testu, laboratorium przekazuje klientowi wynik testu w postaci pdf i kodu QR, który można w bezpieczny sposób przenieść do aplikacji ICC AOKpass;
4. Na lotnisku w Paryżu, przy wyjściu do samolotu, pasażer powinien udać się do właściwej kolejki, kierując się odpowiednimi oznaczeniami. Podczas sprawdzania dokumentów, osoba posługująca się aplikacją, okazują służbom kontrolnym wynik swojego testu na COVID-19 w postaci kodu QR, zamiast papierowego zaświadczenia. Następnie aplikacja ICC AOKpass potwierdza, że okazany test jest ważny i zgodny z wymogami wjazdowymi kraju docelowego. Weryfikacja odbywa się poprzez sieć zabezpieczoną technologią blockchain;
5. Po przylocie do Paryża (z Gwadelupy, Martyniki, San Francisco i Los Angeles) pasażerowie również korzystają z priorytetowych przejść (odpowiednio oznakowanych) przy kontroli paszportowej, gdzie ponownie okazują wynik testu (QR) w aplikacji AOKpass.


Dane dostępne w aplikacji ICC AOKpass podlegają ochronie zgodnie ze unijnym standardem GDPR (Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych). Klienci mają prawo do wglądu i usunięcia swoich danych z aplikacji w dowolnym momencie.

- Od początku kryzysu wywołanego przez COVID-19 wzywamy do ustanowienia światowych standardów w zakresie zdrowia podróżnych. Ten nowy eksperymentalny program stanowi przykład, jak w przyszłości może wyglądać standard w weryfikacji dokumentów podróżnych. Cieszymy się, że wspólnie z partnerami możemy pracować nad jego wdrażaniem. Współpraca między rządami, liniami lotniczymi i władzami lotnisk ma zasadnicze znaczenie dla znalezienia rozwiązań łączących bezpieczeństwo zdrowia z wygodną podróżą – powiedział Alain Bernard, dyrektor operacyjny w Air France.

- Uruchomienie drugiego zakrojonego na szeroką skalę programu testowego między Paryżem a lotniskami w San Francisco i Los Angeles jest ważnym etapem w uznaniu wiarygodności aplikacji ICC AOKpass i tworzeniu nowego międzynarodowego standardu w zakresie elektronicznej weryfikacji dokumentów medycznych. Jest to niezbędny warunek wznowienia podróży międzynarodowych – powiedział Sébastien Bedu, kierownik ds. usług lotniskowych w MedAire.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy