Wielka Brytania: 27 tysięcy złotych kary za próbę opuszczenia kraju

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
23 marca 2021 15:29
Zjednoczone Królestwo planuje po raz kolejny poważnie zaostrzyć prawo w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Tym razem wyjeżdżający bez ważnego powodu będą mogli spotkać się z koniecznością uiszczenia grzywny w wysokości 5 tys. funtów.
Reklama

Grzywna w wysokości 5 tys. funtów dla każdej osoby, która próbuje wyjechać za granicę bez uzasadnionego powodu – takie prawo może wejść w życie już w poniedziałek (29.03). Nowe przepisy pomagające w walce z pandemią koronawirusa mają być głosowane przez brytyjskich posłów w czwartek – podaje BBC.

Obecnie obywatele i pozostali mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa nie mogą udać się na zagraniczne wakacje, a opuszczenie kraju dozwolone jest tylko z ważnego powodu. Parlament poważnie rozważa jednak wprowadzenie grzywny w wysokości niemal 27 tysięcy złotych dla osób podróżujących za granicę bez uzasadnienia.


Ograniczenia w podróżowaniu za granicę są konieczne, aby chronić się przed sprowadzeniem do kraju dużej liczby przypadków i nowych mutacji, które mogłyby zagrozić programowi szczepień. [...] W dalszym ciągu uważamy, że najwcześniejszym możliwym terminem zniesienia restrykcji jest 17 maja. Widzimy także, jak w wielu miejscach Europy trzecia fala pandemii przybiera na sile, dlatego chcemy chronić postęp w walce z pandemią, który już osiągnęliśmy – przedstawił stanowisko rządu Matt Hancock, brytyjski minister zdrowia.

Jak podkreśla rząd, w dalszym ciągu uwzględniane będą pewne okoliczności, w których można będzie wyjechać z kraju – będzie to m.in. praca, edukacja, wolontariat, względy medyczne, udział w ślubach lub pogrzebach oraz odwiedziny najbliższej rodziny. Każda osoba wyjeżdżająca za granicę musi wypełnić „deklarację wyjazdu”, podając ważny powód opuszczenia kraju.

Obecnie maksymalna grzywna, jaką można otrzymać za nieuzasadniony wyjazd z Wielkiej Brytanii to 200 funtów (ok. 1 tys. złotych), co nie powstrzymuje skutecznie przed łamaniem obostrzeń, i jest często doliczane do kosztów wakacyjnych wyjazdów.


W ubiegłym miesiącu brytyjski rząd zaostrzył zasady wjazdu do Zjednoczonego Królestwa – wszyscy przybywający z zagranicy muszą wykonać w sumie trzy testy na koronawirusa i odbyć 10-dniową kwarantannę w hotelu. Z kolei nie-obywatele i nieposiadający prawa stałego pobytu w Zjednoczonym Królestwie chcący przybyć z krajów znajdujących się na „czerwonej liście”, na której umieszczono najbardziej epidemiologicznie niebezpieczne kraje, mają z kolei całkowity zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii. Lord Bethell, jeden z członków rządu ostrzegł, że Anglia może wkrótce umieścić na „czerwonej liście” nawet większość europejskich krajów, co będzie oznaczać brak możliwości podróży na teren Zjednoczonego Królestwa.

Fot.: Twitter.com/BorisJohnson, materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama