Opinie: PLL LOT mniej państwowy, a LOT Airlines w nowych niszach?

Marek Serafin - Profil Marek Serafin
22 marca 2021 09:01
1 komentarz
Polskie Linie Lotnicze LOT mniej państwowe a LOT Airlines wejdzie w nowe nisze źle bądź niezagospodarowane przez główną linię. O co w tym wszystkim chodzi?
Reklama

Spółka LOT Polish Airlines po wielu miesiącach uśpienia ożywa. Świadczy o tym konkurs na jej prezesa. Wiceminister Maciej Małecki w wywiadzie dla wnp.pl próbuje uchylać rąbka tajemnicy czym spółka ma się zajmować. Ale czy rzeczywiście? Stwierdzenie, że ma firma ma wchodzić w nisze źle lub w ogóle niezagospodarowane przez LOT nie oznacza niestety nic. Jedynym konkretem jest to, że zmieni nazwę na LOT Airlines. Czyli nadal na rynku funkcjonować będzie druga spółka o nazwie niemal identycznej do aktywnego LOT-u. Musimy zauważyć, że to ewenement na skalę światową.

Jedną z rzeczy, które cenione linie lotnicze, a taka LOT niewątpliwie jest, chronią najmocniej i najaktywniej jest brand. Nie powołują spółek lotniczych, których nazwy mogłyby być mylone z linią podstawową. Dlaczego tak postępują? Odpowiedź można znaleźć w podręczniku marketingu dla klasy pierwszej. Tymczasem zagranicą istnienie i działanie obok siebie dwóch linii o nazwach LOT Polish Airlines i LOT Airlines musi być bardzo mylące. Tylko eksperci będą pamiętać, ze to dwa różne byty. A może te nisze, które LOT Airlines ma zagospodarowywać będą tak różne od lotowskich, że nie ma ryzyka konfuzji? Nie potrafimy sobie tego wyobrazić. To może błąd? Zbyt dobre zdanie mamy o średniej kadrze kierowniczej LOT-u, jako dobrych i doświadczonych specjalistach, aby w to uwierzyć. O co tak naprawdę może chodzić pokaże czas. Z wywiadów i oficjalnych wypowiedzi nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się jakichkolwiek konkretów.


Drugi interesujący temat to informacja o przyszłym ograniczaniu akcjonariatu publicznego w PLL LOT, tak, jak w innych europejskich liniach, które są kontrolowane przez państwo i skorzystały z pomocy. Czy chodzi, również w przypadku LOT-u o prawdziwą, choćby częściową prywatyzację? Bo przecież powrót akcji do PGL-u z prywatyzacją nie ma nic wspólnego. W pierwszych komunikatach i wypowiedziach dotyczących zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla polskiej linii nie było o tym ani słowa. Teraz dowiedzieliśmy się, że Komisja postawiła warunek, że w ciągu 7 lat akcjonariat państwowy w PLL LOT zostanie ograniczony. Jak rozumiemy chodzi o tę część pomocy, która polegała na podniesieniu kapitału zakładowego. Jak bardzo ograniczony i do kogo mają trafić akcje posiadane przez SP? To pytania kluczowe, które w ogóle nie padają. I czy alternatywą, dla choćby częściowej prywatyzacji LOT-u jest zwrócenie zdecydowanej większości kwoty, która SP bezpośrednio wsparł linię – ponad 1,1 mld złotych. Jak wielokrotnie pisaliśmy jest to bardzo mało prawdopodobne, gdyż wymagałoby równoczesnego spłacania, w latach 2025-27 ogromnych rat kredytowych dla Polskiego Funduszu Rozwoju i kwot pomocy bezpośredniej od SP, łącznie ponad 700 mln złotych. Nawet w latach świetnej koniunktury zysk polskiej linii nie zbliżał się do 500 mln złotych. Kluczowe jest sformułowanie warunku przez KE. Za kilka miesięcy Komisja powinna opublikować pełną informację o zgodzie na pomoc publiczną dla LOT-u.

I jeszcze słowo o zaskakującym i równocześnie mylącym śródtytule w artykule wnp.pl, który brzmi „LOT coraz bardziej państwowy, ale już niedługo”. Wskazywałby na to, że przed przejęciem przez SP prawie 70 proc. akcji LOT-u linia była mniej państwowa?. Ale jej jedynym właścicielem była wtedy Polska Grupa Lotnicza, w pełni państwowa. I wtedy i teraz wszystkie kluczowe decyzje podejmowali ci sami ludzie i za ich skutki odpowiadali przed tymi samymi ludźmi. Nic się nie zmieniło. A czy ta zapowiadana prywatyzacja coś zmieni? Można będzie próbować odpowiedzieć na to pytanie, gdy dowiemy się dokładnie, jak brzmi warunek postawiony przez KE.
Reklama

Ostatnie komentarze

Szeherezad 2021-03-22 19:30   
Szeherezad - Profil Szeherezad
Norwegian miał 3 spółki córki nazwane Norwegian i to zapewnie był "ewenement na skalę światową" ????
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama