Lotnisko Chopina: Spadek o 86 proc. w lutym

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
17 marca 2021 08:30
Luty to kolejny miesiąc, w którym na Lotnisku Chopina dało się zaobserwować zwiększone zainteresowanie pasażerów lotami czarterowymi. Wyraźnie rosnący popyt na kierunki turystyczne to dobry sygnał dla branży przed zbliżającym się sezonem letnim.
Reklama
Statystyki Warszawa (WAW)
 
W ubiegłym miesiącu na podróże do popularnych miejsc turystycznych ze stołecznego lotniska zdecydowało się 37,5 tys. osób. To o 15 proc. więcej niż w styczniu tego roku. Od początku 2021 już 70 tys. pasażerów wybrało połączenia czarterowe (spadek o 66,8 proc.). Największym powodzeniem cieszyły się Punta Cana, Marsa Alam, Zanzibar, Puerto Plata oraz Tbilisi.

Choć cały czas widoczny jest wpływ pandemii na ruch lotniczy, to jednak bardzo dobrym prognostykiem jest fakt zwiększonego zainteresowania lotami czarterowymi do miejsc turystycznych – podkreśla Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie. – Dostajemy też sygnały o chęci zwiększania częstotliwości, bądź też przywracania kierunków przez poszczególnych przewoźników. Nadchodzące wakacje, to jeden z najbardziej wyczekiwanych sezonów w lotnictwie cywilnym, a wzrost zainteresowania czarterami pozwala widzieć przyszłość w nieco jaśniejszych barwach – dodaje Rudzki.

Niestety pozostałe dane nie są jeszcze aż tak optymistyczne. W lutym z usług największego polskiego lotniska skorzystało 173 tys. osób, co oznacza spadek o 86,2 proc. w porównaniu do lutego 2020 roku. Wykonano 2,2 tys. pasażerskich operacji lotniczych – o 83,8 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najpopularniejszymi zagranicznymi kierunkami w rejsach rozkładowych okazały się: Frankfurt, Kijów, Amsterdam, Londyn oraz Paryż.

Od początku roku stołeczny port w ruchu międzynarodowym obsłużył 370 tys. osób (spadek o 85,8 proc. do analogicznego okresu roku poprzedniego), z czego 53,4 proc. podróżowało w strefie Schengen. 255 tys. podróżnych wybrało połączenia rejsowe z przewoźnikami tradycyjnymi (spadek o 86,9 proc.). Z kolei w ruchu niskokosztowym obsłużono 45 tys. pasażerów (spadek o 89,6 proc.). Z krajowych połączeń skorzystało 44 tys. pasażerów (spadek o 83,4 proc.).

Od początku roku na pokładach wszystkich samolotów lądujących na Lotnisku Chopina i startujących z niego przewieziono 12 442 tony ładunków (spadek o 23,4 proc.), oraz 1 063 tony poczty (spadek o 54,3 proc.).

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy