Rossiya Airlines: flotę zasilają Suchoje Superjet 100

Mikołaj Karwacki - Profil Mikołaj Karwacki
11 marca 2021 09:18
Do floty rosyjskiej linii lotniczej dołączyło 17 samolotów typu Suchoj Superjet 100. Docelowo ma ich być ponad 70, a to nie koniec ambitnego planu rozwoju.
Reklama

Nowa strategia rozwoju grupy Aeroflot zakłada, że do 2028 roku linia lotnicza Rossiya Airlines zwiększy swoją flotę z obecnych 54, do 250 samolotów. Plan zakłada również stopniową wymianę floty na statki powietrzne powstałe w Rosji. Aktualnie linia lotnicza odbiera suchoje, których znacząca większość pochodzi ze spółki matki - Aeroflotu. Po zakończeniu dostaw Rossiya będzie największym na świecie użytkownikiem samolotów tego typu.

Rossiya Airlines wykorzystuje suchoje w dwóch konfiguracjach: dwuklasowej (12 miejsc w klasie biznes i 75 w klasie ekonomicznej) i jednoklasowej (98 miejsc w klasie ekonomicznej). Każdy z samolotów nazwany jest na cześć jednego z rosyjskich miast. Zabieg ten ma na celu podkreślenie różnorodności geograficznej i kulturowej kraju.

Do 30 stycznia br. w Rosji obowiązywało prawo, które liniom lotniczym wykonującym połączenia do Kaliningradu, Dalekowschodniego Okręgu Federalnego i na Krym gwarantowało wypłatę subsydiów rekompensujących preferencyjne ceny biletów. Jednak rząd Federacji Rosyjskiej wprowadził nowe rozporządzenie, które zmieniło sposób finansowania linii lotniczych. Aktualnie na środki z budżetu państwa mogą liczyć przewoźnicy, którzy w swojej flocie mają jak największą liczę samolotów wyprodukowanych w Rosji po 1 stycznia 2009 roku. Nowe przepisy lobbował Witalij Saviejew, minister transportu Federacji Rosyjskiej i były prezes Aeroflotu.

Według przedstawicieli branży lotniczej w Rosji nowe prawo jest niesprawiedliwe i w oczywisty sposób wspiera grupę Aeroflot, która stanie się głównym beneficjentem publicznych pieniędzy - czytamy w gazecie Wiedomosti.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama