Albania będzie miała drugie lotnisko

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
10 marca 2021 10:52
Konsorcjum kilku przedsiębiorstw zbuduje i będzie zarządzać drugim portem lotniczym w Albanii. Lotnisko zostanie wybudowane w celu rozwoju turystyki w pobliżu miasta Wlora.
Reklama

Konsorcjum firm pod kierownictwem Mabco Constructions wygrało w Albanii przetarg na budowę lotniska dla miasta Wlora oraz 35-letnią koncesję na jego obsługę.

Jak informuje Belinda Balluku, albańska minister infrastruktury, wartość przetargu na budowę, obsługę i konserwację portu lotniczego wynosi 103,9 mln euro (ok. 474,8 mln złotych). Dodano, że rozmowy ze zwycięzcą rozpoczną się w poniedziałek (15.03), a umowa zostanie podpisana w ciągu 30 dni.

W przetargu wzięły udział dwie firmy – londyńska spółka ALDE Corporation Limited oraz konsorcjum firm składające się ze szwajcarskiej Mabco Constructions, tureckiej YDA Group oraz Kosowo 2A Group. Swiss Mabco Constructions jest z kolei spółką zależną grupy Mabetex, kontrolowanej przez Behgjeta Pacollima – biznesmena z Kosowa. Przetarg został ogłoszony pod koniec 2019 r., po tym jak rząd Albanii nie porozumiał się z tureckim konsorcjum, które wygrało poprzedni przetarg.


Obecnie międzynarodowy port lotniczy im. Matki Teresy w Tiranie jest jedynym operacyjnym lotniskiem Albanii. Miasto Wlora, położone około 100 km na południe od stolicy kraju, ma znaczny potencjał turystyczny, który rząd Albanii chciałby wesprzeć budując drugie w kraju lotnisko.

Swoje lotnisko ma też położone w północnej części kraju miasto Kukës, jednak nie posiada ono wymaganej infrastruktury do obsługi pasażerów. W przyszłości ma być rozbudowane i zdolne do przyjmowania tanich linii lotniczych.

Fot.: materiały prasowe, Wikimedia Commons
Reklama
W tym temacie przeczytasz
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama