Europejskie paszporty szczepień coraz bliżej. Na początek turystyczny raj

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
10 marca 2021 09:00
Hiszpania będzie pierwszym krajem w Europie, który wprowadzi paszport immunologiczny. Ma on działać już w kwietniu 2021 r., wraz z samym początkiem zbliżającego się sezonu turystycznego.
Reklama

Hiszpania, jako pierwszy kraj w Europie, chce wprowadzić paszporty immunologiczne. Dokument ten będzie początkowo działać pilotażowo i ma za zadanie ułatwić bezpieczne podróże i umożliwić osobom zaszczepionym zagraniczne wyjazdy bez spełniania dodatkowych warunków, przede wszystkim kwarantanny czy testów – informują Rzeczpospolita oraz Radio Zet.

Nad ujednoliconym certyfikatem zdrowia pracuje także Komisja Europejska, która w połowie marca chce przedstawić swój pomysł na ujednolicony, uznawany przez wszystkie kraje Unii Europejskiej „paszport zdrowia”. Dokument ma być uniwersalnym dowodem na zaszczepienie się przeciwko COVID-19, ułatwiającym obywatelom Wspólnoty podróże i umożliwiającym pominięcie części restrykcji sanitarnych.


Hiszpania wielokrotnie podkreślała, że popiera pomysł stworzenia paszportów szczepień wysunięty przez UE. Reyes Maroto, tamtejsza minister turystyki, handlu i turystyki wyjaśniła, że to mogłoby pomóc w przywróceniu ruchu turystycznego, co możliwe byłoby jeszcze w kwietniu br. Kilka dni temu, na konferencji prasowej poświęconej turystyce w Hiszpanii, Maroto poinformowała, że kraj chce pilotażowo wprowadzić „certyfikaty zdrowia” poświadczające szczepienie.

Jest to projekt prowadzony w dużym stopniu niezależnie od paszportu unijnego – Hiszpania chce bowiem wpuszczać turystów już od samego początku najbliższego sezonu letniego, natomiast szacuje się, że paszport zdrowia Komisji Europejskiej wejdzie do użytku przynajmniej 2-3 miesiące póżniej.

Zgodnie z zapowiedziami, unijny paszport ma mieć postać aplikacji o roboczej nazwie „Digital Green Pass”, w której znajdzie się dowód zaszczepienia, informacje o ewentualnej chorobie i otrzymaniu statusu ozdrowieńca lub wyniki testów na koronawirusa dla osób jeszcze niezaszczepionych.


Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej wyjaśniła, że głównym celem Digital Green Pass będzie stopniowe umożliwianie bezpiecznego poruszania się po krajach Unii Europejskiej oraz poza jej granicami, w celach zawodowych i turystycznych. Przewodnicząca podkreśliła także, że harmonogram prac został opracowany w taki sposób, aby certyfikaty były wydawane jeszcze przed wakacjami i związanym z nimi szczytem sezonu turystycznego.

Fot.: materiały prasowe, Air France
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama