Wielka Brytania podnosi podatek lotniczy

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
9 marca 2021 11:32
Brytyjski podatek lotniczy wzrośnie, pomimo wezwań branży do jego zamrożenia oraz i tak ograniczonego już popytu na podróże lotnicze.
Reklama
Pomimo znacznego spadku popytu na podróże lotnicze, Zjednoczone Królestwo zdecydowało się na podwyższenie podatku lotniczego (ang. Air Passenger Duty, APD).

Zgodnie z projektem zmian, opłata za pasażera na trasach długodystansowych wzrośnie z 82 do 84 (ok. 438 złotych) funtów począwszy od kwietnia 2022 r. Za pasażerów podróżujących na długich trasach w klasie ekonomicznej premium, biznesowej lub pierwszej, podatek wyniesie 185 (ok. 988 złotych) zamiast 180 funtów. APD dla klientów prywatnych odrzutowców wzrośnie do 554 funtów (ok. 2958 złotych).


Rządowa decyzja o podwyższeniu podatku wzbudziła wątpliwości brytyjskiej opinii publicznej. Uważa się, że podniesienie opłat może mieć negatywny wpływ na popyt na podróże lotnicze, który i tak jest już mocno ograniczony z powodu pandemii COVID-19. Obecnie nie planuje się podniesienia opłaty za pasażerów lotów krótkodystansowych

APD ma zastosowanie do wszystkich komercyjnych operacji lotniczych dla pasażerów odlatujących z Wielkiej Brytanii odrzutowcami o dopuszczalnej masie startowej powyżej 5,7 tony lub mogących wziąć na pokład ponad 20 pasażerów. Podatek nie jest jednak stosowany w przypadku pasażerów przylatujących na trasach międzynarodowych oraz w razie podróży tranzytem przez Wielką Brytanię na jednym bilecie, z przesiadką trwającą do 24 godzin.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy