Nowa Alitalia rusza wkrótce, z okrojonym budżetem

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
02 marca 2021 12:26
ITA, zastępca Alitalii, ma wystartować jeszcze na wiosnę. Okazuje się jednak, że linia dostanie o wiele mniejsze wsparcie od państwa, niż wcześniej zakładano.
Reklama

Przeorganizowana Alitalia wystartuje z 45 samolotami i zatrudni około 4,5 tys. pracowników – donosi we wtorek (2.02) gazeta La Repubblica. Przewoźnik otrzyma na początek nieco ponad 1 mld euro (ok. 4,54 mld złotych) wsparcia od państwa – mniej niż połowę tego, co pierwotnie przewidywano.

Mario Draghi, nowo mianowany premier Republiki Włoskiej, miał spotkać się w poniedziałek (1.02) z ministrami transportu, gospodarki, przemysłu i pracy, aby podyktować swojemu gabinetowi przyspieszenie prac nad nowym przewoźnikiem, jednak jednocześnie podjęta została decyzja o zmniejszeniu kwoty wsparcia.


Pod rządami poprzedniego premiera, Giuseppe Conte, Rzym postanowił przeznaczyć 3 mld euro (ok. 13,62 mld złotych) na nową linię lotniczą ITA, która ma zastąpić Alitalię.

Jak podaje La Repubblica, działalność linii lotniczej rozpocznie się jeszcze przed końcem kwietnia, aby w pełni wykorzystać nadchodzący sezon letni, z kolei dziennik Il Sole 24 Ore donosi, że najnowszy plan zakłada uruchomienie ITA 1 czerwca 2021 r. Inne włoskie źródła podają także, że rząd, który zapowiedział, że chce naciskać na nacjonalizację przewoźnika, ma w piątek spotkać się w tej sprawie z przedstawicielami UE w Brukseli.

Fot.: materiały prasowe, P. Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama