Wizz Air i Ryanair: Luty jeszcze gorszy od stycznia

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
02 marca 2021 12:03
Linie budżetowe Ryanair i Wizz Air opublikowały swoje wyniki przewozowe za luty 2021 r.
Reklama

Luty nie przyniósł zaskoczenia. Tak jak zwykle był gorszy od stycznia dla obu linii budżetowych. Wizz Air przewiózł tylko niespełna 67 proc. podróżnych w porównaniu do stycznia, a Ryanair zaledwie 38,5 proc. Ujmując te rezultaty w liczbach bezwzględnych Irlandczycy obsłużyli 500 tys. pasażerów, a Wizz Air niespełna 383 tys. Jest to jeden z najgorszych wyników w ostatnich 36 miesiącach, co ilustruje Wykres 1.

Wykres 1

Obie linie odnotowały też znacznie niższy wskaźnik wypełnienia miejsc (Seat Factor, SF). Wizz Air podał, że w lutym osiągnął SF w wysokości 69,8 proc., a Ryanair na poziomie 78 proc. Obie firmy poprawiły ten parametr o ponad 8 punktów procentowych w stosunku do pierwszego miesiąca roku. Te dane po raz kolejny pokazują, że Irlandczycy podchodzą obecnie do latania bardziej konserwatywnie niż ich rywal z Europy Środkowo-Wschodniej. Świadczy o tym też niewielka różnica w liczbie przewiezionych pasażerów (niespełna 120 tys.), która w czasach przed pandemią kształtowała się na poziomie kilku milionów.


Porównując wyniki obu przewoźników do 2019 r. nadal nie widać, aby kryzys miał się niebawem skończyć. Jest wręcz przeciwnie. Wizz Air przewiózł 16 proc. pasażerów w porównaniu do stycznia 2019 r., a Ryanair 5,2 proc. Gorsze wyniki obie linie odnotowały tylko w apogeum koronakryzysu, czyli w drugim kwartale 2020 r. Fatalną sytuację przewoźników nisko kosztowych dobitnie obrazuje Wykres 2.

Wykres 2

Na zakończenie tego comiesięcznego zestawienia wypadałoby napisać kilka słów o prognozach na najbliższe tygodnie. Aktualnie jest to jednak ćwiczenie dotyczące przede wszystkim poziomu optymizmu i wiary w nadchodzącą poprawę. Jedno jest pewne. O wiele gorzej być już nie powinno.

Fot.: Materiały prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama