FlyBosnia odbiera nowy samolot
Po roku bez własnej maszyny, flagowy przewoźnik Bośni i Hercegowiny przygotowuje się do wznowienia działalności. W pierwszej kolejności linia postawi na czarterowe rejsy wakacyjne.
Reklama
FlyBosnia planuje wznowienie operacji przy pomocy samolotu Airbus A320, który ma wkrótce odebrać – informuje portal EX-YU Aviation News.
Linie lotnicze FlyBosnia zostały założone przez Al Shiddi Group z Arabii Saudyjskiej, która prowadzi interesy w dziedzinach takich jak budownictwo, nieruchomości, rolnictwo oraz turystyka, i obecna jest w Bośni i Hercegowinie od 2006 r. Pierwotnie przewoźnik chciał wystartować w lecie 2018 r., jednak uruchomienie działalności przez FlyBosnia stale się opóźniało. Ostatecznie pierwszy rozkładowy lot nowego bałkańskiego przewoźnika odbył się w czerwcu 2019 r. – pasażerowie mogli udać się z Sarajewa do Kuwejtu.
Jest to Airbus A320-232 (TC-OBU), ponad 24-letnia maszyna, która od czerwca 2012 r. latała dla tureckiego Onur Air. 180-miejscowy odrzutowiec otrzymał już na lotnisku w Stambule odświeżone malowanie przewoźnika, z większym napisem FlyBosnia wdłuż kadłuba oraz zmienionym motywem na stateczniku.
– FlyBosnia planuje do końca 2021 r. zakupić cztery samoloty A320. Pierwsze dwa mają zostać dostarczone do kwietnia, natomiast pozostałe dwa w czwartym kwartale roku. [...] Jak widzieliśmy w zeszłym roku, rynek Bośni i Hercegowiny wymaga dużej liczby czarterów, więc w przyszłości skupimy się na tym segmencie działalności. FlyBosnia planuje stacjonowanie samolotów na lotniskach w Sarajewie, Mostarze i Tuzli – powiedział w styczniu br. dla EX-YU Aviation News Haris Čoloman, dyrektor generalny FlyBosnia.
FlyBosnia uvodi charter linije za Tursku i Egipathttps://t.co/xpuLcjiZI8
— Echo Seven | E7 (@E7Echo) February 25, 2021
W sezonie letnim 2021, we współpracy z krajowymi touroperatorami, FlyBosnia będzie obsługiwać loty czarterowe do Turcji i Egiptu. Od maja do października 2021 r. linia poleci z Sarajewa do Antalyi (do sześciu razy w tygodniu), Bodrum (raz w tygodniu) oraz do Hurghady (co dziewięć dni).
Ostatni rozkładowy lot linia obsłużyła w lutym 2020 r., z kolei pod koniec sierpnia przewoźnik wycofał swój jedyny samolot i zwolnił wszystkich pracowników. W konsekwencji FlyBosnia nie miała własnej floty, co uczyniło z niej wirtualną linię lotniczą, obsługującą sporadyczne loty czarterowe i cargo, wydzierżawionymi maszynami w formule wet-lease (wraz z załogą).
Fot.: FlyBosnia