Lotnisko w Poznaniu z 25 mln zł pożyczki

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
01 marca 2021 09:11
Wielkopolski Fundusz Rozwoju udzielił Portowi Lotniczemu Poznań-Ławica pożyczki w kwocie 25 mln zł, która przeznaczona jest na cele obrotowe nakierowane na łagodzenie skutków wystąpienia pandemii COVID-19. Pożyczka udzielona został na okres 6 lat.
Reklama

Port Lotniczy Poznań – Ławica stanowi istotny element rozwoju Poznania, jak i całego województwa wielkopolskiego, generując liczne korzyści, a tym samym wzmacniając gospodarkę lokalną, regionalną, a nawet krajową, zarówno w sferze społecznej, jak i ekonomicznej. Oferowane połączenia lotnicze wpływają na rozwój branży turystycznej, a także sektora usług powiązanych z tą branżą. Stwarzają one również możliwości dla wielkopolskich przedsiębiorców na nawiązanie oraz rozwój kontaktów międzynarodowych, zdobywanie nowych rynków zbytu, a także na lokowanie nowych inwestycji w Poznaniu i w regionie. Powyższe ma z kolei istotny wpływ na tworzenie nowych miejsc pracy oraz utrzymanie już istniejących, przekonują władze lotniska.

Celem przyznanego finansowania Portowi Lotniczemu Poznań - Ławica jest wsparcie instytucji publicznej, która w sposób szczególny została dotknięta bezpośrednimi skutkami epidemii COVID-19, a która działa w sektorze strategicznym dla rozwoju obszaru miejskiego Poznania, mając jednocześnie znaczący wpływ na rozwój całego regionu.

- Wsparcie udzielone Portowi Lotniczemu Poznań - Ławica pozwoli nie tylko przetrwać ten niekorzystny dla branży okres, ale także osiągnąć wymierne korzyści zarówno społeczne, jak i ekonomiczne w skali całego regionu – podkreśla Wojciech Marcinkiewicz, prezes Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju.

- Mamy sytuację nadzwyczajną - jak wszyscy wiemy, pandemia spowodowała, że lotniska, jak i linie lotnicze, znalazły się w niezwykle kryzysowej sytuacji. Muszą te czasy przetrwać. Niestety ta sytuacja zamrożenia praktycznie całości ruchu, który się odbywa na poznańskim lotnisku trwa już blisko rok i sadzę, że jeszcze potrwa. Odbywają się bardzo nieliczne loty i nie spodziewamy się, by szybko nastąpił wzrost aktywności linii lotniczych, a także i pasażerów, którzy nie mogą po prostu z przyczyn określonych reżimów sanitarnych podróżować do dowolnego miejsca. Trzeba ten czas przetrwać i – jak wiadomo – wszystkie porty lotnicze, w tym poznański, cierpią na trudną sytuację finansową. Brak przychodów przede wszystkim powoduje to, że przy stałych kosztach trzeba utrzymywać zarówno obiekty, jak i gotowość, bo lądują jednak samoloty czarterowe czy też wojskowe. Jak wiemy, Port Lotniczy w Poznaniu jest w pewnym sensie zapleczem armii amerykańskiej. To wszystko musi funkcjonować niemal normalnie, jeśli chodzi o wymogi, natomiast kosztuje i nie jest rekompensowane przez przychody - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Port lotniczy otrzyma 25 mln zł pożyczki płynnościowej, na okres 6 lat, na bardzo dogodnych warunkach, właściwie niemożliwych do uzyskania od komercyjnych banków.

- Dzięki temu port będzie mógł bardziej optymistycznie spojrzeć na swoją najbliższą przyszłość. Niedobory finansowe, które spotkały lotnisko, będą bezpiecznie przez tę pożyczkę zrekompensowane i mamy nadzieję, że ta pożyczka spowoduje pewną stabilizację sytuacji na jakiś czas, zarówno kadrowej, jak i funkcjonującego organizmu, jakim jest lotnisko - dodaje.

- Port Lotniczy Poznań-Ławica w Poznaniu, jako lotnisko regionalne obsługujące przede wszystkim Wielkopolan, stanowiąc dla nich lotnisko pierwszego wyboru, nie udźwignąłby skutków pandemii i utraty 70 proc. wszystkich przychodów w roku, gdyby nie Duża Pożyczka Płynnościowa zaoferowana naszemu portowi przez Wielkopolski Fundusz Rozwoju. Chce przy tej okazji w sposób specjalny podziękować Panu Marszałkowi Markowi Woźniakowi i Zarządowi Województwa Wielkopolskiego za zaangażowanie i pomoc w uzyskaniu tego finansowania, niezbędnego dla utrzymania operacyjnej działalności lotniska i obsługi odszkodowań z tytułu OOU - mówi Mariusz Wiatrowski, prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica,
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama