Pierwsze afrykańskie kraje zdejmują zakaz lotów 737 MAX

23 lutego 2021 10:30
Po uziemieniu w marcu 2019 r., samolot Boeing 737 MAX został ponownie dopuszczony do wejścia w przestrzeń powietrzną Nigerii i Kenii. Są to pierwsze kraje na kontynencie afrykańskim, które zdecydowały się zdjąć zakaz lotów tych maszyn.
Reklama
W niedzielę (21.02) zarówno Urząd Lotnictwa Cywilnego Kenii (KCAA), jak i Urząd Lotnictwa Cywilnego Nigerii (NCAA) ogłosiły zniesienie zakazu dla samolotów dla 737 MAX.

Samolot został ponownie certyfikowany do wejścia w przestrzeń powietrzną Nigerii i Kenii po uziemieniu w marcu 2019 r. ogłoszonym na skutek dwóch katastrof maszyny, tuż po wprowadzeniu jej na rynek, w których zginęło łącznie 346 osób.

Model ten otrzymał zezwolenie na użytkowanie w przestrzeni powietrznej Nigerii w następstwie dyrektywy dotyczącej ponownej certyfikacji i zdatności do lotu (AD) wydanej przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa (FAA). Wszyscy krajowi operatorzy, którzy zamierzają prowadzić działalność 737 MAX, będą musieli współpracować z firmą Boeing oraz NCAA w zakresie pełnej ponownej certyfikacji, natomiast wszyscy zagraniczni operatorzy, muszą przedstawić dowód zgodności z dyrektywą zdatności FAA – powiedział Musa Nuhu, dyrektor generalny NCAA.

Obecnie żadne nigeryjskie linie lotnicze nie posiadają 737 MAX, jednak dwóch przewoźników z afrykańskiego kraju oczekuje na dostawę tych maszyn – Air Peace zamówił 10 egzemplarzy 737 MAX, natomiast Arik Air osiem – obie linie w wersji -8.


Linie mogą latać boeingiem 737 MAX na międzynarodowe lotnisko Jomo Kenyatta [w Nairobi – przyp. red.], nie ma żadnych ograniczeń, które zamierzamy nałożyć. Będziemy współpracować z Boeingiem, aby zachować najściślejsze bezpieczeństwo – powiedział z kolei Gilbert Kibe, dyrektor generalny KCAA.

Chociaż żadna z kenijskich linii lotniczych nie obsługuje obecnie 737 MAX ani nie oczekuje na jego dostawę, ponowna certyfikacja pozwoli innym przewoźnikom, przede wszystkim Ethiopian Airlines czy Turkish Airlines, na obsługę MAX-ów w kenijskiej przestrzeni powietrznej. Kilka dni temu Tewolde Gebremariam, dyrektor generalny Ethiopian Airlines, zapowiedział jednak, że przewoźnik wznowi operacje 737 MAX nie wcześniej niż w lipcu 2021 r. Obecnie Ethiopian ma w swojej flocie cztery 737 MAX 8, które pozostają zaparkowane na międzynarodowym lotnisku w Addis Abeba.

Fot.: Boeing Company, materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy