Koniec produkcji znanego turbośmigłowca

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
23 lutego 2021 09:30
Produkcja Dasha 8 Q400 ma zakończyć się w pierwszej połowie 2021 r., po czym producent dostarczy ostatnie zamówione samoloty. Model może powrócić na taśmę produkcyjną, jeżeli przewoźnicy ponownie się nim zainteresują.
Reklama

De Havilland Aircraft, kanadyjski producent samolotów, zapowiedział, że wstrzyma produkcję Dash 8 Q400 po wyprodukowaniu wszystkich aktualnie potwierdzonych zamówień. Ostatni egzemplarz maszyny ma opuścić zakład produkcyjny w Toronto przed końcem bieżącego roku.


Wcześniej, w styczniu 2021 r., producent zapowiedział, że produkcja Dash 8 Q400 zostanie w pierwszej połowie tego roku czasowo wstrzymana lub całkowicie zakończona. Obecnie De Havilland ma w planach powrócić do produkcji maszyny, jeżeli zainteresowanie modelem odpowiednio odbuduje się po pandemii koronawirusa.

Byliśmy zmuszeni wstrzymać produkcję na czas nieokreślony z powodu negatywnego wpływu pandemii na popyt na nowe samoloty na całym świecie. Obecnie spodziewamy się, że produkcja wszystkich zakontraktowanych samolotów zostanie zakończona w pierwszej połowie 2021 r., chociaż dostawy będą kontynuowane do końca 2021 r. – napisano w oświadczeniu prasowym De Havilland FlightGlobal.

Po zakończeniu produkcji, producent planuje opuścić zakład produkcyjny w Downsview, dzielnicy Toronto, i zwolnić 500 zatrudnionych tam pracowników. W wyniki tej decyzji związek zawodowy reprezentujący pracowników De Havilland Aircraft zażądał pomocy rządowej.


Zakład produkcyjny Downsview jest przez producenta użytkowany na podstawie umowy dzierżawy, która wygasa w tym roku. Jeżeli produkcja Dash 8 Q400 zostanie wznowiona, będzie ona prowadzona w innej lokalizacji.

12 maszyn Dash Q400 lata dla Polskich Linii Lotniczych LOT, jednak w styczniu 2021 r. przewoźnik ogłosił ich wcześniejsze wycofanie z eksploatacji.

Fot.: materiały prasowe, Flickr, Croatia Airlines
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama