Alitalia trafi w niemieckie ręce?

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
22 lutego 2021 09:00
Rozpoczął się kolejny akt przedstawienia pt. "Ratowanie Alitalii". Nowy rząd w Rzymie wraca do koncepcji sprzedaży włoskiego przewoźnika narodowego Grupie Lufthansy.
Reklama
Włoski rząd premiera Mario Draghiego, byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego, rozważa nowy plan uratowania Alitalii. Jak podają włoskie media (La Repubblica i Ilgiorno.it), do przeżywającej od lat kłopoty linii lotniczej ma ponownie wyciągnąć pomocną dłoń Grupa Lufthansy. Niemcy od wielu lat próbują zdominować rynek włoski. Najpierw stworzyli przewoźnika o nazwie Lufthansa Italia, a po porażce tergo projektu, starali się kupić Alitalię. Nic z tych planów jednak nie wyszło. Teraz Lufthansa podejmuje kolejną próbę.


Ostatnio Giuseppe Leogrande, zarządca komisaryczny, od ponad roku stojący na czele Alitalii złożył wniosek o dodatkowe 150 mln euro pomocy publicznej i stwierdził, że nie zdoła wypłacić pensji za luty bez tego wsparcia. Włoskie media spekulują, że Alitalia zostanie sprzedana, tym bardziej że miesiąc temu delegacja przedstawicieli Lufthansy rozmawiała z władzami w Rzymie. Planowana operacja przebiegałaby w trzech etapach. W pierwszym z nich Alitalia przekazałaby cały swój majątek do swojej spółki zależnej Cityliner. Następnie wzmocnioną linie przejęłoby włoskie Ministerstwo Gospodarki (które od 2017 r. przekazało Alitalii 1,3 mld euro), a finalnie, w drodze podwyższenia kapitału, do spółki dołączyłaby Lufthansa.

Ta dość złożona procedura ma na celu zachowanie miejsc pracy przez 5,5 tys. pracowników, przetrwanie średniej wielkości linii lotniczej posiadającej ok. 70 samolotów oraz spłacenie dużej części wsparcia finansowego przekazanej Alitalii przez włoskie państwo. Ponadto taki scenariusz powinien zadowolić Komisję Europejską w kwestii dopuszczalności pomocy publicznej. Nie wiadomo jednak jak długo potrwa cały proces przekształceń, ale będzie on zapewne rozłożony na co najmniej pół roku. Nie jest również znana kwota, jaką w nową spółkę zamierza zainwestować Lufthansa Group.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy