Ryanair przegrywa w sądzie Unii Europejskiej

Bartosz Woszczyński - Profil Bartosz Woszczyński
18 lutego 2021 10:40
Irlandzkie linie lotnicze Ryanair przegrały w sądzie Unii Europejskiej swoją próbę zablokowania ogromnych publicznych dofinansowań dla konkurencyjnych firm, takich jak Air France i SAS. Sąd uznał, że takie programy nie były dyskryminujące w obliczu pandemii COVID-19.
Reklama

Ryanair zakwestionował francuski program pozwalający liniom lotniczym na odroczenie niektórych podatków lotniczych oraz szwedzkiego programu gwarancji kredytowych dla linii lotniczych. Oba programy przyniosły korzyści przewoźnikom flagowym tych państw - firmie Air France oraz SAS.

Sąd stwierdził, że programy te są zgodne z zasadami pomocy publicznej. W odniesieniu do programu francuskiego sąd stwierdził, że "program pomocy jest odpowiedni dla naprawienia szkód gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19 i nie stanowi dyskryminacji". W stosunku do pomocy szwedzkiego rządu stwierdzono, że "przedmiotowy system został przyjęty w interesie Unii Europejskiej".


Ryanair powiedział, że będzie się odwoływał do Trybunału Sprawiedliwości UE w procesie, który prawdopodobnie potrwa kilka lat. Opisywane sprawy to T-238/20 Ryanair przeciwko Komisji oraz T-259/20 Ryanair przeciwko Komisji.

Irlandzka tania linia lotnicza złożyła 16 pozwów przeciwko Komisji za zezwolenie na pomoc państwa dla poszczególnych linii lotniczych, takich jak Lufthansa, KLM, Austrian Airlines i TAP, a także za krajowe programy, z których korzystają głównie tradycyjni przewoźnicy flagowi.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama