W styczniu na Lotnisku Chopina niespełna 200 tys. pasażerów

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
15 lutego 2021 15:44
Dramatyczne spadki liczby obsłużonych pasażerów z powodu pandemii COVID-19 są nadal widoczne na początku 2021 r. Styczeń br. na Okęciu był jednym z najgorszych miesięcy od wybuchu koronakryzysu.
Reklama

Statystyki Warszawa (WAW)
- Cała branża z lotniskami, przewoźnikami i tour operatorami na czele, walczy ze skutkami pandemii koronawirusa i szuka rozwiązań, dzięki którym swobodne podróżowanie będzie jak najszybciej możliwe. Dlatego też siatka połączeń poszczególnych linii lotniczych jest na bieżąco aktualizowana i dostosowywana do obecnie panujących realiów. Jest zauważany duży popyt na kierunki czarterowe – podkreśla Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie.

– Są to przede wszystkim Dominikana, Meksyk, jak również Zanzibar. Oczywiście tour operatorzy dostrzegają ten trend i ogłaszają nowe kierunki w swojej ofercie. Już wkrótce z naszego lotniska bezpośrednio będzie można polecieć czarterem na Malediwy oraz do Kostaryki. Połączenia będą wykonywane samolotami Boeing 787 Dreamliner PLL LOT. Z kolei na główne lotnisko w Dubaju polecimy liniami Enter Air i Smartwings. Niebawem wrócą także loty do Fudżajry. Wprawdzie wyniki stycznia pokazują duży wpływ pandemii na podróże, to jesteśmy dobrej myśli – dodaje Rudzki.


W pierwszym miesiącu 2021 r. z usług największego polskiego lotniska skorzystało 197 tys. osób, co oznacza spadek o 85,4 proc. w porównaniu do stycznia 2020 r. W ubiegłym miesiącu wykonano łącznie 3,4 tys. pasażerskich operacji lotniczych – o 76,8 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Stołeczny port w ruchu międzynarodowym obsłużył 172 tys. osób (spadek o 85,8 proc. do analogicznego okresu), z czego 56 proc. podróżowało w strefie Schengen. Najpopularniejszymi kierunkami w styczniu okazały się: Frankfurt, Paryż, Kijów, Amsterdam oraz Londyn. Z kolei z krajowych połączeń skorzystało 25 tys. pasażerów.

140 tys. podróżnych wybrało połączenia rejsowe z przewoźnikami tradycyjnymi (spadek o 86,2 proc.), niskokosztowe – 24 tys. (spadek o 88,9 proc.), natomiast czartery – 32 tys. osób (spadek o 70,0 proc.). W styczniu 2021 r. na pokładach wszystkich samolotów lądujących na Lotnisku Chopina i startujących z niego przewieziono niespełna 6,4 tys. ton ładunków (spadek o 21,5 proc.). Przewóz poczty wyniósł 597 ton (spadek o 52,5 proc.). W styczniu br. zostały też uruchomione dwa Mobilne Punkty Pobrań, w których wszyscy pasażerowie wylatujący z Warszawy mogą wykonać szybkie testy antygenowe, jak również testy RT-PCR w kierunku COVID-19.

Fot.: Materiały prasowe
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama