LOT: Zwolnienia obejmą 30 osób mniej

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
12 lutego 2021 15:45
4 komentarze
LOT wręczy wypowiedzenia mniejszej liczbie pracowników, niż pierwotnie uzgodniono ze związkami zawodowymi. Osoby, które miały zostać zwolnione, mają otrzymać propozycje zachowania etatów i wykonywania nowych zadań.
Reklama

W ramach dostosowywania wielkości zatrudnienia spowodowanego pandemią koronawirusa, Polskie Linie Lotnicze LOT zwolnią o 30 pracowników etatowych mniej niż pierwotnie zakładano – podaje polski narodowy przewoźnik.

Jak zapowiedziano w grudniu 2020 r., w pierwszej połowie 2021 r. PLL LOT zwolni nawet 300 osób. Jak podaje jednak LOT, dzięki prowadzonej na bieżąco restrukturyzacji w poszczególnych obszarach firmy, uda się zachować dodatkowe 30 miejsc pracy. Osoby te mają zostać skierowane do wykonywania nowych funkcji w ramach struktur PLL LOT. Oznacza to, że Spółkę opuści 270 zamiast 300 etatowych pracowników.

30 miejsc pracy ma zostać zachowanych wśród „członków personelu pokładowego i lotniczego”. Zgodnie z zapowiedzią LOT-u, osoby te zostaną przeniesione do innych obszarów firmy, gdzie po odpowiednich szkoleniach, będą pracować na innych stanowiskach w ramach wewnętrznej struktury firmy.


Jak podkreśla przewoźnik, mimo największego w historii branży lotniczej kryzysu, LOT dąży do zachowania większości zespołu.

Dostosowanie zatrudnienia do post-covidowego rynku wymusiły zatwierdzone przez Komisję Europejską i uwarunkowane unijnymi przepisami zasady pomocy publicznej. LOT musi osiągnąć efektywność ekonomiczną, co w obecnej sytuacji wiąże się z optymalizacją działalności. Relatywnie niewielkie ograniczenie zespołu możliwe jest dzięki oszczędnościom poczynionym w innych obszarach, a przede wszystkim w kosztach leasingu samolotów – czytamy w oświadczeniu prasowym PLL LOT.

Linia przypomniała także, że w pierwszej kolejności w ramach zwolnień grupowych przewidziano możliwość dobrowolnego zgłaszania się pracowników chcących odejść z pracy, w tym osób, które w ciągu najbliższych dwóch lat osiągną wiek emerytalny. W drugiej kolejności odejdą natomiast osoby wskazane na podstawie transparentnych i obiektywnych kryteriów. Dla tych pracowników Spółka przewidziała dodatkowe świadczenia pieniężne oraz działania aktywizujące, które pomogą odnaleźć się na rynku pracy.

Fot.: PLL LOT
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
usuniety 2021-02-16 16:39   
usuniety - Profil usuniety
O, mój komentarz usunięty. Brawo cenzura w Pasażer.com
usuniety 2021-02-16 16:30   
usuniety - Profil usuniety
Gdzie mój komentarz?
usuniety 2021-02-16 08:26   
usuniety - Profil usuniety
Brawo Prezes Milczarski! Inne linie w tych czasach zwalniają tysiące jak nie dziesiątki tysięcy pracowników, a LOT zaoszczędził na leasingach i tylko wymiata "słupy", które brały pensje, a nie latały. Latali za nich inni. M.in. ci z kontraktów. Brawo. Zostawić tylko robotnych.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama