Airbus A319 Air Moldova zajęty w Dublinie

Mikołaj Karwacki - Profil Mikołaj Karwacki
12 lutego 2021 09:55
Na wniosek Sądu Najwyższego Irlandii airbus A319, wykorzystywany przez
mołdawskiego przewoźnika, został zajęty na lotnisku w Dublinie. Jest to
spowodowane zaległościami w płatnościach na rzecz leasingodawcy.
Reklama
Samolot o numerach rejestracyjnych ER-AXL przyleciał do Dublina 9 lutego wykonując połączenie ze stolicy Mołdawii - Kiszyniowa. W rejs powrotny miał udać się o godzinie 0:05 dnia następnego, jednak airbus A319 został zabezpieczony na poczet nieuregulowanych należności. Około dwudziestu pasażerów wraz z załogą utknęło w Dublinie. Roszczenia względem linii lotniczej na łączną kwotę 4,2 miliona euro ma rumuńska firma leasingowa Just-US Air.

Decyzja o zajęciu airbusa zapadła w tygodniu poprzedzającym przylot samolotu do Dublina. Informacja ta jednak nie została upubliczniona w obawie przed odwołaniem lotu przez Air Moldova, a co za tym idzie uniknięciem windykacji - donosi portal Flying In Irleand.

Problemy finansowe towarzyszą Air Moldova od wielu lat. W 2018 roku przewoźnik został sprywatyzowany. Linie lotniczą nabyła firma Civil Aviation Group. Wartość umowy opiewała na kwotę 1,2 miliarda lei mołdawskich (70 milionów dolarów). 50 milionów lei nowy właściciel wpłacił do państwowej kasy Mołdawii, natomiast pozostała kwota miała pokryć długi. W styczniu 2020 roku mołdawskie władze zajęły majątek Air Moldova, na skutek niedopełnienia obowiązków przez Civil Aviation Group, wynikających z umowy sprzedaży. Nowy właściciel nie spłacił długów linii lotniczej. Przed mołdawskim sądem toczy się postępowanie przeciwko firmie w sprawie domniemanej działalności przestępczej, w tym prania brudnych pieniędzy.

Adwokat reprezentujący wierzyciela poinformował, że kwota zaległości została ustalona w międzynarodowym postępowaniu arbitrażowym. Wyraził również zaniepokojenie faktem, iż przeciwko właścicielom linii lotniczej toczy się postępowanie przed mołdawskim sądem.


Nie jest to pierwsze zajęcie samolotu w ostatnim czasie. Niespełna tydzień temu na lotnisku w Pradze zabezpieczone zostały dwa samoloty ATR 72-500 wykorzystywane przez CSA Czech Airlines na skutek niespłaconych długów.


fot. Air Moldova

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama