Unia Europejska przedłuża ulgi slotowe dla przewoźników

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
12 lutego 2021 08:30
W związku z trwającą pandemią koronawirusa, która spowodowała zapaść ruchu lotniczego, Bruksela zdecydowała o przedłużeniu niektórych zwolnień dotyczących gospodarowania slotami na lotniskach w Unii Europejskiej.
Reklama

Zgodnie z ogólnymi przepisami Unii Europejskiej (UE) sloty, czyli przedziały czasowe na start i lądowanie są przyznawane poszczególnym liniom lotniczym. Są to bardzo cenne uprawnienia zwłaszcza na lotniskach, których przepustowość jest ograniczona. Przedziały czasowe nie są jednak przyznawane bezwarunkowo. Utrzymanie slotów jest możliwe tylko, jeśli przewoźnik wykorzysta je w co najmniej 80 proc. w trakcie sezonu przewozowego. W skrócie ta zasada nazywana jest „wykorzystaj albo strać".

Ze względu na koronakryzys, w celu pomocy liniom lotniczym przepisy slotowe zostały zawieszone przez UE, najpierw na sezon letni 2020 r., a następnie na sezon zimowy 2020/2021, który kończy się 28 marca 2021 r. Zawieszenie przepisów zostało wprowadzone, aby uniknąć sytuacji, w której przewoźnicy wykonywaliby rejsy pustymi samolotami tylko po to, aby zachować najcenniejsze przedziały czasowe, które w niektórych portach lotniczych są warte miliony euro.


Nowe przepisy, które wejdą w życie 28 marca br. wprowadzają wymóg wykorzystania co najmniej 25 proc. przyznanych slotów w trakcie letniego sezonu przewozowego 2021. W przypadku nieosiągnięcie tego wskaźnika przewoźnicy stracą sloty w następnym analogicznym sezonie przewozowym, czyli w okresie od końca marca do końca października 2022 r. Rzeczywisty próg wykorzystania slotów będzie zależał jednak od przewoźników, którzy mogą zdecydować się na zwrot części przyznanych przedziałów. Przepisy zakładają, że jeśli linia lotnicza odda maksymalnie 50 proc. slotów, będzie musiała wykonać, co najmniej połowę operacji, aby zachować pozostałe przedziały. Nowe przepisy dają też prawo Komisji Europejskiej do ustalenia limitu wykorzystania slotów na poziomie od 30 do 70 proc. dla kolejnych dwóch sezonów przewozowych, czyli Zimy 2021/2022 i Lata 2022.

Podobne zawieszenie zasad slotowych zostało wprowadzone już wcześniej przez Federal Aviation Administration w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie władze, przedłużając zwolnienie do 31 października br. nie zdecydowały się jednak na wprowadzenie nawet znacznie obniżonych progów w stosunku do przed pandemicznego limitu wynoszącego, tak jak w UE, 80 proc.
Fot.: Materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama