Icelandair: B737 MAX wrócą do floty w marcu
Narodowy przewoźnik Islandii poinformował o powrocie do floty samolotów B737 MAX, które były uziemione przez niespełna 2 lata. Najprawdopodobniej nastąpi to jeszcze w marcu br.
Reklama
Icelandair posiada w swojej flocie 6 boeingów B737 MAX. Wszystkie maszyny okres uziemienia spędziły na hiszpańskim lotnisku w Alguaire, ok. 150 km od Barcelony, aby, jak podkreśla przewoźnik, zapewnić im stabilne warunki pogodowe. Linia podkreśliła, że bezpieczeństwo pasażerów pozostaje dla niej priorytetem, a ponowne dopuszczenie samolotów do operacji komercyjnych spowodowane jest pozytywną opinią przynajmniej trzech międzynarodowych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo: Federalnej Administracji Lotnictwa w USA i jej kanadyjskiego odpowiednika oraz Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego.
Linia lotnicza dodała, że rozpoczęła już proces sprowadzania maszyn na Islandię. Nim powtórnie certyfikowane samoloty znów zabiorą pasażerów na pokład, wszystkie B737 MAX przejdą dodatkowy przegląd techniczny w Keflaviku. Następnie Icelandair przeszkoli pilotów pod kątem nowego typu boeinga, zwracając szczególną uwagę na działanie systemu MCAS, który przyczynił się do dwóch katastrof na przełomie 2018 i 2019 roku a w konsekwencji do ostatecznego uziemienia B737 MAX. W ostatniej fazie wewnętrznej weryfikacji bezpieczeństwa samolotu linia przeprowadzi szereg kontroli i dodatkowych lotów testowych, choć tych sama firma Boeing wykonała w ostatnim czasie ponad tysiąc.
Co ciekawe, przewoźnik jest świadomy obaw pasażerów przed wejściem na pokład samolotu, który przecież jeszcze nie tak dawno był realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa lotniczego. Z tego powodu wprowadzi możliwość zmiany rezerwacji, jeśli pasażer nie będzie chciał odbyć swojej podróży boeingiem B737 MAX.
- Jesteśmy transparentni i uczciwi wobec naszych klientów. Nie mamy wątpliwości, że można bezpiecznie podróżować boeingiem 737 MAX. Podjęliśmy liczne działania i środki ostrożności, aby zapewnić podróżnym bezpieczne dotarcie do celu. Niemniej jednak, poinformujemy każdego klienta czy zarezerwowany przez niego lot będzie realizowany tym typem samolotu. Jeśli pasażer nie będzie chciał odbyć podróży B737 MAX, będzie miał możliwość bezkosztowej zmiany rezerwacji, a nawet rezygnacji z takiego rejsu - przekazała linia w komunikacie.
Jeśli proces przywracania samolotów do aktywnej floty przewoźnika przebiegnie zgodnie z planem, pierwsze B737 MAX Icelandair powinny wzbić się w powietrze jeszcze w marcu br. bądź najpóźniej w pierwszych tygodniach kwietnia. Przedstawiciele linii zakładają, że powrót samolotów na islandzkie niebo zbiegnie się w czasie ze stopniowym ożywieniem rynku i odbudową popytu na podróże lotnicze.
- Rozwój pandemii, dystrybucja szczepionek oraz ewentualne ograniczenia w przemieszczaniu się będą kluczowe dla najbliższej przyszłości. Mimo wszystko jesteśmy względnie optymistyczni i liczymy na wzrost oferowania, począwszy od drugiego kwartału tego roku. Islandia na pewno pozostanie jednym z najbardziej pożądanych kierunków turystycznych, a w związku z nowymi możliwościami i konkurencyjnym rynkiem, dostrzegamy także możliwość rozwoju połączeń między Europą a Ameryką Północną właśnie z przesiadką na Islandii - powiedział Bogi Nils Bogason, dyrektor generalny linii.