Boeing: 26 samolotów dostarczonych w styczniu 2021 r.

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
10 lutego 2021 09:30
W styczniu br., po raz pierwszy od dwóch lat, Boeing dostarczył więcej samolotów niż jego europejski arcyrywal Airbus.
Reklama

W styczniu 2021 r. dostarczono 26 odrzutowców, w tym 21 B737 MAX, podał wczoraj (9.02) Boeing. Jednocześnie amerykański producent pochwalił się czterema zamówieniami na frachtowce B747-8F dla Atlas Air. Będą to ostatnie jumbo jety w półwiecznej historii produkcji tych legendarnych maszyn. W tym samym okresie Airbus dostarczył 21 samolotów i nie odnotował żadnego zamówienia.

Boeing przyznał, że co prawda dostarczył liniom lotniczym 26 samolotów, ale liczba anulacji nadal przewyższa nowe zamówienia, co producent usprawiedliwia trwającą pandemią COVID-19. W zeszłym miesiącu na cztery nowe zamówienia (B747-8F dla Atlas Air) amerykańska firma odnotowała sześć odwołań. Zaległości Boeinga w samolotach zamówionych, ale jeszcze niedostarczonych wyniosły na koniec stycznia br. ponad 4 tys. sztuk. Rok temu liczba ta kształtowała się na poziomie niespełna 5,4 tys. maszyn.


Boeing wznowił dostawy zaległych odrzutowców w grudniu 2020 r., gdy Federal Aviation Administration zniosła trwający 20 miesięcy zakaz lotów B737 MAX spowodowany dwoma katastrofami tych samolotów, w których śmierć poniosło w sumie 346 osób. Amerykański producent nie dostarczył żadnych Dreamlinerów B787, których dostawy opóźniły wcześniej niezbędne inspekcje połączeń kadłuba. Boeing ​​spodziewa się wznowienia dostaw tych samolotów pod koniec pierwszego kwartału 2021 r.

Problemy Boeinga, które zaczęły się od uziemienia B737 MAX, narosły wraz z pandemią COVID-19, która dramatycznie osłabiła popyt na nowe odrzutowce. Kłopoty producenta nie ograniczają się jedynie do MAX-ów i Dreamlinerów. W zeszłym tygodniu Boeing zmniejszył o ponad 33 proc. liczbę spodziewanych zamówień na samolot B777X po ujawnieniu, że ten szerokokadłubowy odrzutowiec rozpocznie komercyjne loty dopiero w 2023 r. To ponad dwa lata później niż pierwotnie zakładano.

Fot.: Materiały prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama