KLM: Pierwszy rejs na paliwie syntetycznym

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
09 lutego 2021 09:30
W styczniu 2021 r. KLM wykonał komercyjny lot samolotem z silnikami zasilanymi paliwem syntetycznym. Był to pierwszy taki rejs w historii lotnictwa.
Reklama

Pierwszy komercyjny lot samolotu, którego napęd był zasilany syntetycznym paliwem wykonał niderlandzki przewoźnik narodowy, KLM. Rejs odbył się na trasie z Amsterdamu do Madrytu w zeszłym miesiącu. Rozwój oraz wdrażanie paliw syntetycznych i biopaliw alternatywnych jest jednym z projektów, który ma doprowadzić do redukcji emisji gazów cieplarnianych w lotnictwie. W czasie przelotu swojej maszyny KLM wykorzystał zwykłe paliwo zmieszane z 500 litrami syntetycznej ropy naftowej wyprodukowanej przez Shell.


- Zwiększenie zrównoważonego charakteru przemysłu lotniczego jest wyzwaniem, przed którym stoimy - powiedziała holenderska minister infrastruktury Cora van Nieuwenhuizen. - Dzisiaj, jako pierwsi na świecie, otwieramy nowy rozdział naszego lotnictwa - dodała. Z kolei Pieter Elbers, prezes KLM stwierdził, że zrównoważone paliwo powinno znacząco przyczynić się do redukcji emisji w nowych samolotach wykorzystywanych przez linie lotnicze. - Przejście od paliw kopalnych do trwałych alternatyw jest jednym z największych wyzwań stojących przed branżą - powiedział Elbers.

Fot.: Materiały prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama