SAS: 85 proc. pasażerów mniej w styczniu

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
09 lutego 2021 10:20
Skandynawskie linie lotnicze SAS opublikowały podsumowanie wyników przewozowych za styczeń br. Przewoźnik zanotował spadek przewiezionych pasażerów o 85 proc. w porównaniu do stycznia ub. roku.
Reklama

W styczniu linia przewiozła ok. 280 tys. pasażerów, tym samym notując spadek o 28 proc. w porównaniu do grudnia ub. roku, kiedy popyt na podróże lotnicze był większy w związku z okresem świąteczno-noworocznym. Z kolei porównując liczbę przewiezionych pasażerów w styczniu do tego samego okresu rok wcześniej, SAS zanotował spadek o 85 proc. Niepokoić może również wskaźnik wypełnienia maszyn. Obłożenie miejsc w samolotach skandynawskiego przewoźnika wyniosło w ubiegłym miesiącu niespełna 30 proc.

- W styczniu zostały wprowadzone nowe obostrzenia w podróżach nie tylko w Skandynawii ale na obszarze całej Europy. Oznacza to, że od 1 lutego br. praktycznie wszystkie kierunki, które oferujemy znajdują się pod rygorystycznymi regulacjami. Nie da się pojechać gdziekolwiek bez obowiązku kwarantanny czy wykonania negatywnego testu PCR. Czasem w ogóle obowiązuje zakaz wjazdu dla obcokrajowców. Ponowne wprowadzenie obostrzeń czy wręcz ich zaostrzenie zdecydowanie zmniejszyło popyt na podróże lotnicze i zmusiło SAS do przystosowania się do obecnych warunków. Musimy dostosować naszą siatkę połączeń i rozkład lotów do sytuacji. Obowiązujące restrykcje pozwalają nam oszacować zapotrzebowanie na loty a tym samym nasze możliwości. Przewidujemy, że w najbliższym czasie zanotujemy kolejne spadki, a popyt i nasza oferta będą utrzymywały się na bardzo niskim poziomie przynajmniej do końca sezonu zimowego - powiedział Rickard Gustafson, dyrektor generalny SAS.


Niekorzystne wyniki linii zmusiły przewoźnika do szukania alternatyw i sposobów na choćby częściowe odbudowanie stabilnej sytuacji. Stąd rozszerzenie współpracy ze skandynawskim biurem podróży Apollo przynajmniej do 2024 r. Kontrakt wart jest ok. 3,4 mld koron szwedzkich (ok. 1,5 mld złotych). Przewoźnik wraz z firmą Apollo będzie oferował czarterowe trasy z 24 miejsc w Szwecji, Norwegii i Danii do ponad 50 turystycznych miast w Europie. Połączenia będą obsługiwane najnowszymi airbusami A320 zakupionymi przez SAS.

- Jesteśmy niezwykle dumni z naszej długiej i owocnej współpracy z biurem Apollo. Cieszymy się, że możemy rozszerzyć nasze partnerstwo. Współpraca na rynku czarterowym jest dla nas kluczowa w kontekście strategii zaadaptowania naszych możliwości do obecnej sytuacji. Nowa umowa z Apollo tylko potwierdza, że jesteśmy szanowaną i rozpoznawalną marką w regionie. Wraz z procesem szczepień masowych spodziewamy się powrotu do normalności. Najszybciej, jak tylko będzie to możliwe - dodał Markus Ek, przedstawiciel linii SAS.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama