IATA podsumowała sytuację finansową branży lotniczej

10 lutego 2021 09:00
IATA podsumowała sytuację finansową branży lotniczej w listopadzie i grudniu i całym roku 2020. Bieżąca sytuacja finansowa linii lotniczych nie poprawiała się, bo równie fatalna, jak wcześniej, była sytuacja rynkowa.
Reklama
Nieco zmieniało się spojrzenie na przyszłość, gdyż w grudniu rozpoczynały się stopniowo akcje szczepionkowe. Jednak nie było powodów do hurra-optymizmu, gdyż bardzo szybko można było przekonać się, że szczepienia potrwają długo, a druga fala epidemii wciąż szaleje. W wielu krajach konieczne są lockdowny i poważne ograniczenia w podróżach międzynarodowych.

Wartość akcji linii lotniczych

W grudniu 2020 roku wartość akcji linii lotniczych (globalnie) wzrosła, ale tylko o 2,9 proc., w tym europejskich o 9,6 proc., azjatyckich spadła o 2,4 proc. a północnoamerykańskich wzrosła o 0,9 proc.. Od początku roku spadła globalnie o 30,2 proc., europejskich o 24,7 proc., azjatyckich o 29,5 proc., a północnoamerykańskich o 31,5 proc. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy spadki wyniosły, odpowiednio, 30,2 proc., 24,7 proc. oraz 31,5 proc. Wartość wszystkich akcji, globalnie wzrosła w grudniu, o 4,5 proc., od początku roku o 14,1 proc., a w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrosła i to aż 14,1.(indeks FTSE). Powyższe dane mówią właściwie wciąż mówią wszystko. Jedyna zmiana to niewielki powiew optymizmu związany ze szczepieniami. Jednak mniejszy niż całościowe spojrzenie na sytuację ekonomiczną . Linie lotnicze wciąż są znacznie większymi ofiarami pandemii niż cała gospodarka.

Wyniki finansowe za trzeci kwartał 2020

Uwagi: - EBIT% - stosunek zysku/wyniku do wpływów. - Dane w dolarach amerykańskich.

Reprezentatywność próbki zdecydowanie wzrosła. Można mieć jedynie niewielkie wątpliwości w stosunku do Europy. Ogromne wątpliwości budzi procentowy EBIT dla linii z Ameryki Łacińskiej i innych. Jednak interpretacja kluczowych danych jest oczywista. Widzimy, jak dobry był trzeci kwartał roku 2019 i jak słaby obecny. Dane za rok 2019 warto zestawić z komentarzami prezesa LOT-u o super osiągnięciach spółki. Również finansowych. Jednak jej EBIT był nieporównywalnie niższy od średniej europejskiej. LOT wszedł w kryzys pandemiczny w zdecydowanie gorszej sytuacji finansowej niż większość konkurentów. Linie z Azji dość istotnie poprawiły swoje wyniki w porównaniu z drugim kwartałem dzięki przewozom cargo oraz odrodzeniu na wielkich rynkach domestic – Chiny.

Płynność finansowa linii lotniczych

Płynność netto (net cash flow) – z działalności operacyjnej. - Dostępna gotówka – Free Cash flow.

Te dane pokazują, że sytuacja płynnościowa stała się głównym polem bitwy. Przewoźnicy spalają gotówkę w szalenie szybkim tempie. Toczy się walka o życie. W nieco lepszej sytuacji były linie azjatyckie między innymi z podanych wcześniej powodów, plus bardzo niskiego CAPEX-u. Jest oczywiste, że nie tylko przewoźnicy europejscy, w ogromnej części będą musieli ponownie prosić rządy o pomoc, mimo, iż widoczne są skutki programów obniżających koszty operacyjne, szczególnie w części dotyczącej kosztów pracy. W przypadku linii europejskich indeks dostępnej gotówki poprawił się aż o 7,6 ppct, a płynności netto o 2,1 ppct.

Ceny paliwa lotniczego

Ceny paliwa nadal rosną i w drugiej połowie stycznia cena baryłki ropy była na poziomie 56 dolarów - paliwa 61 dolarów Główne powody wzrostu to wprowadzenie szczepionek oraz ogromne szanse na wprowadzenie w USA gigantycznego programu rządowego stymulującego gospodarkę. Z drugiej strony akcje lock down-ów w wielu krajach duszą bieżący popyt.

Główne składniki kosztów operacyjnych. Zmiany procentowe do 2019


IATA podała też, że przychody pasażerskie linii, które znalazły się w próbce. Globalnie spadły aż o 80 proc. natomiast cargo wzrosły i to aż o 17 proc. IATA nie podaje tu podziału regionalnego, ale jeżeli zestawimy te dane z danymi dotyczącymi przewozów, które podajmy w naszych Barometrach Świat to można mieć niezły obraz sytuacji po stronie przychodowej.

Spadek kosztów paliwa był funkcją spadku ruchu. Tak na prawdę najważniejszy element kosztowy, na którym skupiają się akcje oszczędnościowe to koszty pracy. Tu ograniczenia kosztów są zdecydowanie mniejsze niż spadki przychodów. Jak widzimy występują tu bardzo duże różnice regionalne. Raczej wbrew oczekiwaniom linie europejskie nie mają tu najgorszych sytuacji. Ich spadki kosztów są większe niż średnia globalna i większe niż ich głównych konkurentów z Ameryki Północnej i Azji. Być może wyjaśnieniem jest tu duży udział ultra tanich linii, które mają bardzo elastyczne zasady zatrudnienia.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy