Polaniecki: Wciąż czekamy na decyzje touroperatorów

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
01 lutego 2021 12:39
Enter Air ma zaplanowane loty tylko na najbliższe tygodnie, podczas gdy o tej porze w poprzednich latach miał już zaplanowany cały sezon letni.
Reklama

Niepewność co do regulacji i przepisów jest dziś na tyle duża, że nasi klienci potrzebują jeszcze trochę czasu, by – na ile to możliwe – zaplanować sezon letni. Dziś jest na to jeszcze za wcześnie – mówi Grzegorz Polaniecki, prezes Enter Aira w rozmowie z Parkietem, dodając że spółka wciąż czeka na decyzje touroperatorów . – Jesteśmy jednak elastyczni i możemy zorganizować nowy rejs w ciągu dwóch dni. Nie myślimy o najbliższych tygodniach, skupiamy się na tym, co dziać się będzie latem – dodaje.

Jego zdaniem przed wakacjami powinien być już widoczny efekt szczepień, i kurorty turystyczne powinny być już gotowe do przyjęcia turystów, gdyż znacznie łatwiej od strony logistycznej jest przeprowadzić szczepienia w odizolowanych miasteczkach turystycznych.

- Mieszka tam kilka tysięcy ludzi, z czego może połowa ma styczność z turystami. Dlatego takie miejsca mogą być szybciej dostępne dla turystów – zauważa Polaniecki.

Polski Fundusz Rozwoju przyznał Enter Air pożyczkę płynnościową w kwocie 287 mln zł, która zostanie uruchomiona w lutym br.

Otrzymane środki przeznaczymy na wsparcie bieżącej płynności Grupy. Dzięki nim będziemy mogli bez obaw zająć się przygotowaniami do sezonu letniego oraz realizacją naszego programu handlowego w najbliższych miesiącach. Widzimy duże zainteresowanie wyjazdami w nadchodzącym sezonie i jesteśmy przygotowani operacyjnie i sprzętowo na szybki powrót do normalnego latania - mówi.


Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zezwoliła na powrót do wykonywania operacji lotniczych zmodyfikowanej wersji Boeinga 737 MAX. Enter ma ich w swojej flocie dwie sztuki. Nie wiadomo jednak kiedy wrócą do służby. Najpierw zaplanowano szkolenia załóg, a potem dodatkowe przeglądy przed dopuszczeniem do wewnętrznej eksploatacji.

- Obecnie przygotowujemy się do sezonu i potrzebujemy nakładów np. na przeglądy techniczne samolotów. Szczególnie jeśli chodzi o Boeingi 737 MAX, które przez długi czas stały na lotniskach, a właśnie zostały dopuszczone do latania. W ostatnich latach zwiększaliśmy skalę działalności i zapotrzebowanie na gotówkę również rosło. Mieliśmy zawsze dostępne linie kredytowe w bankach, jednak dziś banki traktują lotnictwo i turystykę jako branże zagrożone koronawirusem, jedynym więc rozwiązaniem była pomoc od rządu – tłumaczy Polaniecki.

W trzecim kwartale 2020 roku Enter Air wygenerował 34,4 mln zł zysku netto. Za okres pierwszych trzech kwartałów zanotował 98,7 mln zł straty netto.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama