Eurocontrol: aktualizacja prognoz na powrót ruchu lotniczego

Bartosz Woszczyński - Profil Bartosz Woszczyński
01 lutego 2021 09:30
Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) przedstawiła zaktualizowane prognozy dotyczące powrotu ruchu lotniczego obejmujące dwa scenariusze. Lepszy z nich zakłada spadek ruchu lotniczego w Europie o 55 proc. w stosunku do 2019 roku.
Reklama

Swoje pierwsze prognozy Eurocontrol przedstawiła już w kwietniu 2020 roku. Według nich już w sierpniu ub. roku liczba lotów miała wynosić 50 proc. w porównaniu do roku 2019. Następnie ruch miał dalej wzrastać tak, aby w styczniu br. spadek wynosił zaledwie 20 proc. Prognozy te sprawdziły się jedynie do sierpnia. W kolejnych miesiącach pogarszająca się sytuacja epidemiczna w Europie spowodowała ponowne pogorszenie statystyk.

W połowie września ub. roku organizacja zaktualizowała swoje prognozy biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację epidemiczną. Prognozowany spadek liczby lotów w listopadzie miał wynieść 58 proc., założono, że świąteczne podróże spowodują lekki wzrost w statystykach, a styczeń przyniesie ponowny spadek o 60 proc. w porównaniu do czasu przed pandemią. Trend wyznaczony w prognozie sprawdził się, jednak liczba lotów była o kilka procent mniejsza od prognozowanej i statystyki za bieżący miesiąc notują spadek o 64 procent.


Aktualnie opublikowane prognozy prezentują okres do końca II kwartału 2021 roku w dwóch scenariuszach. Pierwszy z nich zakłada poprawę sytuacji epidemicznej w Europie oraz liberalizację zasad podróżowania. Drugi natomiast przedstawia sytuację, w której rządy będą utrzymywać obecne restrykcje. Negatywny wariant zakłada spadek lotów w kwietniu aż o 78 proc., a następnie lekkie polepszenie sytuacji i spadek o 70 proc. w czerwcu. W pozytywnym wariancie sezon letni rozpocząłby się lotami na poziomie 45 proc. względem roku 2019.


Choć przedstawione wartości nie napawają optymizmem i są dalekie od prognoz prezentowanych w kwietniu, to warto zestawić je ze statystykami z roku ubiegłego. W kwietniu oraz maju 2020 roku ruch lotniczy był w zasadzie wygaszony, loty towarowe składały się na większość operacji. W czerwcu powoli zaczęły wracać przede wszystkim loty krajowe, a sezon letni stał pod znakiem zapytania, ponieważ część rządów (w tym polski) postulowała wprowadzenie limitu 50 proc. zajętych miejsc w samolocie. Po zniesieniu restrykcji oraz porzuceniu pomysłu zostawiania wolnych miejsc w samolotach, wakacyjny ruch lotniczy szybko urósł i choć był daleki od wyników sprzed pandemii, dobrze zarządzani przewoźnicy oraz biura podróży III kwartał zakończyli na finansowym plusie.

fot.: Eurocontrol

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama