Boeing: 8,4 miliarda dolarów straty w IV kwartale 2020 r.

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
27 stycznia 2021 15:30
Amerykański producent samolotów opublikował wyniki za ostatni kwartał 2020 r.
Reklama
W czwartym kwartale ub.r. Boeing stracił 8,4 mld dolarów amerykańskich podał serwis whio.com. Ta ogromna strata jest wynikiem pandemii i związanego z nią słabego popytu na samoloty. Do kłopotów Boeinga przyczyniły się też problemy z maszynami B737 MAX, które spowodowały ich uziemienie przez prawie dwa lata po tragicznych wypadkach w październiku 2018 r. i w marcu 2019 r. Kolejną porażką amerykańskiego producenta jest projekt szerokokadłubowego samolotu B777X. Właśnie prac nad tą maszyną dotyczy największa część straty z ostatniego kwartału 2020 r.


Z powodu dostarczenia mniejszej liczby samolotów przychody Boeinga obniżyły się o 15,3 mld dolarów, co stanowi spadek o 15 proc. Zamówienia na nowe odrzutowce malały od dwóch lat, najpierw z powodu uziemienia MAX-ów, a następnie z powodu pandemii COVID-19. W trzech ostatnich miesiącach ub.r. Boeing dostarczył tylko 59 samolotów. W tym samym czasie jego europejski rywal, Airbus przekazał 225 maszyn swoim klientom.

Najnowszy produkt Boeinga, samolot dalekiego zasięgu B777X, zostanie przekazany pierwszej linii lotniczej najwcześniej dopiero pod koniec 2023 r., czyli o rok później niż planowano. Szefowie Boeinga usprawiedliwiali powstanie straty zaostrzonymi standardami certyfikacji oraz negatywnym wpływem koronawirusa na branżę lotniczą. Z kolei B737 MAX dopiero niedawno wznowił operacje. Pięciu przewoźników, korzystających z tych samolotów, od początku grudnia 2020 r. wykonało nimi ponad 2,7 tys. lotów. Warto przypomnieć, że w celu uniknięcia procesu w spawie MAX-ów Boeing zgodził się zapłacić karę 2,5 mld dolarów.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama