Efekt COVID-19: Spadek emisji CO₂ o 57 proc. w Europie w 2020 roku

Sebastian  Czyżo  - Profil Sebastian Czyżo
27 stycznia 2021 09:15
Według najnowszego raportu Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) ograniczenia w podróżowaniu z powodu pandemii COVID-19 doprowadziły w zeszłym roku do 56,9 proc. redukcji emisji CO₂ z lotów w całej Europie w porównaniu z rokiem 2019.
Reklama

Agencja zaznaczyła, że ​​spadek emisji dwutlenku węgla zasadniczo odpowiada spadkowi liczby operacji lotniczych, która spadła odpowiednio o 54,5 proc. Mapa pokazuje, że między krajami występowały znaczne różnice w redukcji CO₂, spowodowane m.in.: różnicami we flocie (lżejsze lub cięższe, młodsze lub starsze statki powietrzne), odległości lotów (na krótszych lub dłuższych dystansach) oraz zróżnicowaniu segmentu rynku (cargo, rozkładowe, biznesowe itp.) oraz skalę spadku liczby lotów wyniku wybuchu pandemii.


Najmniejsze spadki zanotowano w Luksemburgu oraz Belgii (odpowiednio o 12,8 proc. oraz 30,1 proc.). Mimo, iż liczba operacji lotniczych spadła o około połowę w 2020 r. podobnie jak średnia europejska, to oba te kraje zanotowały mniejszy spadek emisyjności. Głównym powodem tego zjawiska był wysoki odsetek lotów towarowych z Belgii oraz Luksemburga (z portu lotniczego Liege oraz Luksemburg), który np. w Belgii wzrósł w poprzednim roku z 11 do 25 proc. w porównaniu do 2019 r. Loty cargo obsługiwane są zazwyczaj przez większe i starszej generacji samoloty oraz pokonują duże dystanse, a zatem generują ponadprzeciętną emisję CO₂.

Drugi powód dotyczył faktu, że duża liczba odwołań lotów krótkodystansowych sprawiała, że ​​przeciętny rozkładowy lot odbywał się na znacznie dłuższych dystansach niż w 2019 r., a tym samym generowano więcej CO₂. Krajem, który zanotował największy spadek emisji dwutlenku węgla jest Czarnogóra z wynikiem 74,9 proc. Polska uplasowała się nieco powyżej średniej europejskiej z wynikiem 59,9 proc.


Fot.:Eurocontrol

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama